Или как да останем българи в модерна, многобройна, цветна Европа.
„Вашето училище посява любов и уважение към българския език и откликва на стремежа към опазване на традициите, съдействащи за укрепване на българската духовност и за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура.“ Това казва в своето приветствие по случай 100 години от създаването на Българското училище в Будапеща заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова. „Развитието на българските неделни училища в чужбина е постижение на родолюбивите българи, които се самоорганизират с възрожденски дух и където и да се намират по света, съхраняват родовите си корени, съхраняват България“, добавя тя.
Според заместник-министъра сега, когато страната ни е в Европейския съюз и все повече българи се ползват от правото си на свободно придвижване, а много наши сънародници живеят зад граница, нараства необходимостта от изучаването на езика и културата ни – като инвестиция със стратегически характер.
Изучаването на родния език от младите българи в чужбина им дава самочувствие, че владеят един от старите езици в света с писмена култура, един от официалните 24 езика в Европейския съюз и първия официален език в Съюза, който използва кирилицата, съхранява принадлежността им към България и възможността да предадат обичта към Родината на своите деца, подчерта още Михайлова.
Българските училища в чужбина са важни за България, за света, който иска да я познава, за бъдещето ни. Затова Министерството на образованието и науката води последователна политика за подпомагане на българските училища в чужбина, която стимулира обединяването на сънародниците ни зад граница чрез културата, езика и традициите ни, каза в заключение заместник-министър Михайлова..
Четете повече в бр. 41, 11 – 17 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg