Това е скромно признание за големия труд зад всяко откритие, подчерта министър Красимир Вълчев.
МОН връчи отличията за 11-а поредна година на официална церемония във Военния клуб. 37 български учени участваха в конкурса тази година, от които жури излъчи 15 номинирани. По традиция журито се състои от носителите на научните награди от предходната година. Негов председател е акад. проф. д-р Екатерина Титянова – носител на наградата за цялостен принос в развитието на науката за 2018-а. 12 от кандидатите се надпреварваха в категорията „Най-добър млад учен“.
Министър Красимир Вълчев връчи голямата награда за цялостен принос в развитието на науката на проф. Красимир Димитров Данов – доктор на математическите науки и професор в катедра „Инженерна химия и фармацевтично инженерство“ във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.
Министър Вълчев награди и научния колектив с най-успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати. Това е екипът на Катедрата по клинична имунология при Медицинския факултет на МУ – София, с ръководител проф. Елисавета Наумова-Григорова.
С наградата за млад учен беше удостоен д-р Ангел Марио Джамбов. Той е магистър по медицина и асистент в Катедрата по хигиена и екомедицина на Медицинския университет – Пловдив.
Министърът на вътрешните работи Младен Маринов връчи наградите на двама утвърдени учени в областта на природните и инженерните науки – проф. Даниела Йорданова и проф. Петър Петров.
Зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева връчи наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на здравето и медицинските науки. Отличието получиха проф. Надка Бояджиева и проф. Николай Лазаров.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова връчи наградата за успешен ръководител на международни проекти на проф. Лъчезар Трайков, ръководител на Катедра по неврология на МУ – София, и завеждащ отделение в Клиниката по неврология на УМБАЛ „Александровска“.
Журито присъди наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки на проф. Светлана Куюмджиева от Института за изследване на изкуствата към БАН.
Четете повече в бр. 23, 6 – 12 юни 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg