Тази година Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ във Велико Търново чества своята 80-годишнина
В Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ във Велико Търново съществува прекрасна традиция. На всеки празник възпитаниците Ӝ обличат своите униформи. За да се различава кой ученик в коя специалност се обучава, те носят цветни вратовръзки. Червеното е за възпитаниците от „Строителство и архитектура“.
Цветът на бъдещите интериорни дизайнери е лилав, а на обучаващите се за архитектурни реставратори – бордо. В оранжево и синьо са вратовръзките на децата от „Транспортно строителство“ и „Водно строителство“. Тематично зеленото е за „Парково строителство и озеленяване“, а жълтото – за „Геодезия“.
Диляна КОЧЕВА
Тази година Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ отбелязва 80 години от създаването си. Ученици и учители подготвят концерт за празника, който ще се проведе на 8 ноември. „Стараем се да се развиваме в различни посоки. Опитваме се да намерим таланта на всяко дете“, разказва директорката на гимназията д-р Евгения Илиева. Училището, което ръководи, е с история, традиции и бъдеще. Самата тя работи там от завършването на университета досега. Преминала е през всички позиции – от учител, през старши учител, главен учител, зам.-директор и вече директор. През годините е преподавала математика, информатика и информационни технологии.
„След завършване на гимназията нашите възпитаници продължават да учат и да се развиват. Много малко от тях започват веднага работа. Повечето записват да следват висше образование у нас и в чужбина – споделя директорката. – След като се дипломират, учениците ни успешно се реализират професионално.“
След напускане на гимназията възпитаниците на гимназията не прекъсват връзката със своите преподаватели. В училището имат изградена традиция, която грижливо се пази през годините. През септември, преди официалното започване на новата учебна година, всеки класен ръководител на вече завършили ученици прави доклад кой къде е продължил обучението си. По този начин директорката знае с точност кой ученик в коя посока е решил да се развива. Тази информация е нужна на д-р Илиева, за да може да отговаря на очакванията на учениците. Директорката си е поставила за цел да развива и надгражда обучението в гимназията, така че да може да подготви младите хора за живота след училище.
През настоящата учебна година учениците в ПГСАГ „Ангел Попов“ са 507. Стараят се всяка година да поддържат приема в традиционните за гимназията специалности „Строителство и архитектура“ и „Интериорен дизайн“. За останалите – „Геодезия“, „Водно строителство“, „Архитектурна реставрация“ и „Парково строителство и озеленяване“, правят прием през година. Обикновено паралелките, в които приемат ученици, са четири.
Миналата учебна 2021/2022 г. имат дори завишен брой желаещи. Причината е, че в VIII клас са постъпили три двойки близнаци. За следващата учебна година са заложили в план приема си три цели паралелки – „Строителство и архитектура“, „Интериорен дизайн“ и „Транспортно строителство“, и по половин паралелка от специалностите „Архитектурна реставрация“ и „Геодезия“.
Най-голям интерес има към професията интериорен дизайнер, а „Транспортно строителство“ и „Строителство и архитектура“ са в списъка със специалности с очакван недостиг на кадри на пазара на труда.
Директорката не среща трудности в намирането на кадри, които да отговарят за професионалната подготовка на учениците. „В началото всички гимназии се затрудняваха в намирането на подготвени преподаватели по практика. Мога да каже, че от известно време нямаме този проблем. Опитахме се да привлечем млади колеги, и успяхме. Сега при нас работят трима бивши наши ученици“, разказва моята събеседничка. Всички те са завършили Университета по строителство, архитектура и геодезия в София и са решили да се върнат в родния си град. Присърце приемат идеята да станат учители. „Бързо се вписаха в колектива и много добре се сработиха с учениците“, посочва д-р Илиева.
Гимназията разполага с богата материална база.
Новата учебна година започна след основен ремонт по ОП „Региони в растеж“. Всички помещения в сградата са изцяло обновени, модерно обзаведени и съвременно оборудвани с мултимедия и достъп до интернет. За всяка от специалностите има работилница по практическо обучение. Те са изградени по НП „Професионално образование и обучение“, модул А – „Модернизиране на материално-техническата база“.
Имат и STEM център, който също е насочен към практическото обучение на учениците. Гордеят се със своя BIM център, където учениците усъвършенстват уменията си по компютърна графика и чертане. Центърът е оборудван с необходимата техника за ефективно обучение – 3D принтер, интерактивен дисплей, дрон за заснемане и плотер, на който могат да се разпечатват готовите чертежи. В STEM центъра има и презeнтационна зала. Там учениците представят готовите си проекти и продукти.
Всяка година в професионалната гимназия във Велико Търново се провежда „Седмица на моята професия“. Тогава възпитаниците ѝ се срещат с представители на бизнеса от цялата страна, които запознават учениците с последните новости на строителния бранш и интериорния дизайн. По време на разговорите младежите получават информация от първа ръка с какво реално ще се занимават, ако изберат специалността, която учат, за своя професия в живота си.
Последната им среща е била с най-големия производител на тухли в България. Професионалистите в областта на зидарията първо изнасят теоретична лекция, а след това запознават възпитаниците на гимназията с работата на практика. Демонстрират пред учениците от специалностите „Строителство и архитектура“, „Архитектурна реставрация“, „Водно строителство“ и „Транспортно строителство“ иновативни решения в бранша и нови тенденции в производството на керамични изделия.
В гимназията не се осъществява дуална форма на обучение, но провеждат производствена практика в реална работна среда. Партньори са строителни фирми от областта, проектантски бюра, фирми в сферата на дизайна и парковото строителство. В часовете по практика учениците участват в дейности, свързани с развиването на публичните озеленени площи и заснемането на обществени и административни сгради.
Професионалната гимназия притежава и акредитация за мобилност по програма „Еразъм+“.
Благодарение на това учениците имат възможност за практика в реална работна среда в държави от Европейския съюз. Тази учебна година ученици и учители посещават Португалия по проект „BIM в строителството“.
„Последните няколко години активно се включваме в различни извънкласни дейности и мероприятия. Клубовете за занимания по интереси тази година са общо 13“, споделя моята събеседничка. Сред тях са „Архимед“, „Покровители на математиката“, „Строителство“, „Проектиране“, „Дизайн и визуализация“ и много други. Съвсем разбираемо, повечето от тях са в посока професионалната подготовка на учениците, но не липсват и клубове по общообразователна подготовка и спорт. И тази учебна година гимназията работи по НП „Заедно за изкуствата и спорта“, като имат създадени клубове по баскетбол, футбол, народни танци, вокална и театрална група. След основния ремонт на училището вече имат и собствен театрален салон. Сцената използват за репетиции и развиване на таланти, за провеждането на тържества и концерти.
Съвсем скоро им предстои нова изява – Великденски концерт. Също както Коледния, така и този ще бъде подготвен изцяло от учители и ученици. „Имаме ученици, на които много им върви рисуването, на други – музиката, на трети – спортът. С общи усилия се стремим да развиваме заложбите на всеки от тях. Това е и причината да участваме толкова много в извънкласни дейности“, разказва директорката.
Активно участие взимат и в националните състезания по професии, където завоюват много награди. Тази година стават отборен победител в регионалния кръг на състезанието „Най-добър млад строител“ в конкуренцията на строителни гимназии от Велико Търново, Видин, Монтана, Враца, Габрово, Тетевен и Плевен.
В дисциплината „Зидария“ отборът на ПГСАГ „Ангел Попов“ заема първо място, а в „Сухо строителство“ – трето.
Не липсват отличия и в индивидуалните надпревари. Техен ученик печели първо място и златен медал за изпълнение на облицовка на стена в дисциплина „Облицовки и настилки“. Отличие донася и ученичка от специалността „Архитектурна реставрация“. Тя заема трето място в категорията „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“. „Стискаме им палци за участието в националния кръг на състезанието. Вярваме в тях и знаем, че ще се справят“, казва директорката. Състезанията за другите специалности предстоят, но едно е сигурно – отличия и медали учениците със сигурност ще донесат.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg