13 педагози са отличени в рамките на национален конкурс
13 учители са отличените в четирите категории на конкурса „Дигитални новатори в образованието“. Той се организира от Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) под патронажа на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Учителският труд е многодневен, дългогодишен, всеотдаен, но често неблагодарен. Признанието идва със закъснение, понякога отеква, без да бъде чуто. Късно осъзнаваме колко са помогнали учителите ни, за да станем знаещи, можещи и реализирани хора. Затова е важно да има подобни награди. С тях стимулираме цялата култура на образователни иновации, които се случват именно благодарение на енергията на учителите.“ Това отбелязва министър Вълчев при награждаването на призьорите в Конкурса. По думите му в следващите десетилетия светът ще се дели на дигитални създатели и дигитални ползватели, а информационните технологии ще влияят все повече на начина, по който учат децата.
„Това ще става чрез иновативни методи на преподаване, проектобазирано обучение, обърнати класни стаи, интегрални часове. Децата не трябва да забравят и да четат книги, да развиват мисленето и креативността си“, заявява министър Вълчев. И припомня, че тази година завърши и първият випуск по Националната програма „Обучение за ИТ кариера“, в рамките на която 250 ученици се дипломираха в специалност „Приложен програмист“.
Общо 228 са номинациите за Конкурса. Най-много учители – 87, кандидатстват в категорията „Иновативен подход за преподаване“. За категория „Технологични иновации“ те са 62, за „Мултиплициране на иновативните учебни решения“ – 46, и за „Най-добре посрещната учебна програма от ученици и родители“ – 33. Немалко номинации са изпратени и от родители, впечатлени от работата на педагозите. Включилите се ученици пък предлагат дистанционната форма на обучение да се запази, тъй като ги провокира да разсъждават, и ги стимулира да търсят различни и нови източници на информация.
В категория „Иновативен подход за преподаване“:
1. Мария Домовчийска, ОУ „Христо Ботев“ – Раковски
2. Петя Николова, СУ „Никола Войводов“ – Враца
3. Петя Велева, ЧОУ „Томас Едисън“ – София
Журито присъжда и една поощрителна награда на Радка Костадинова от СУ „Иван Вазов“ – Вършец.
В категория „Най-добре посрещната учебна програма от ученици и родители“:
1. Николай Данев, 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“ – София
2. Таня Коларова, СУ „Кирил и Методий“ – с. Нова махала, община Батак
3. Станимира Савова, ОУ „П. Р. Славейков“ – Варна
В категория „Технологични иновации“:
1. Елица Цонева, ЧОУ „Томас Едисън“ – София
2. Десислава Димитрова, ИСУ „Св. св. Кирил и Методий“ –
Велинград
3. Зорница Йорданова, ЦДО/СУ „Св. Климент Охридски“ – Аксаково
В категория „Мултиплициране на иновативните учебни решения“:
1. Даниела Попова, СУ „Св. Патриарх Евтимий“ – Пловдив
2. Десислава Цокова, ПГ „Асен Златаров“ – Видин
3. Албена Кискинова, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ –
с. Куртово Конаре
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg