Родната планета на Люк Скайуокър в „Междузвездни войни“ е плод на научна фантастика. Но подобни на Татуин планети в орбита около двойки звезди може да са най-добрият залог в търсенето на обитаеми планети. Много звезди във Вселената са по двойки. И много от тях трябва да имат планети в орбитата си. Това означава, че може да има много повече планети, обикалящи около двойни системи, отколкото около самотни звезди като нашата. Нови компютърни симулации навеждат на мисълта, че в много случаи животът може да имитира изкуството.
Планети, подобни на Земята, обикалящи около някои конфигурации от двойни звезди, могат да останат в стабилни орбити поне милиард години, съобщават изследователи. Те предполагат, че подобна стабилност би била достатъчна, за да позволи евентуално развитие на живот. Около 15% от планетите остават в обитаемата зона – умерен регион около техните звезди, където водата може да остане течна през по-голямата част или дори през цялото време. Изследователите провеждат симулации на 4000 конфигурации от двойни звезди, всяка с подобна на Земята планета в орбита. Екипът променя параметри като относителните маси на звездите, размерите и формите на техните орбити помежду им и размера на орбитата на планетата около бинарната двойка.
След това се проследява движението на планетите за 1 милиард години симулирано време, за да се види дали те ще останат в орбита през времеви мащаби, които биха позволили появата на живот. Планета, обикаляща около двойни звезди, може да бъде изхвърлена от звездната система поради сложни взаимодействия със звездите. В новото проучване изследователите установяват, че за планети с големи орбити около двойки звезди само около 1 от 8 са били изхвърлени от системата. Останалите са достатъчно стабилни, за да се движат в орбита пълните милиарди години. Около 1 от 10 се установяват в обитаемите зони и остават там. От 4000 планети приблизително 500 поддържат стабилни орбити, които ги държат в обитаемите зони поне 80% от времето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg