От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света – „Лаборатория за слава“ (FameLab).
Български учени, изследователи, технолози, инженери и иноватори могат да заявят участие в най-стария фестивал на науката в страната – Софийския фестивал на науката, който ще се проведе от 8 до 11 май.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на събитието.
До 23 февруари е записването за първия от петте подборни кръга. Освен в София, Варна и Пловдив на 11 февруари
за първи път в света ще има кръг от конкурса на Българската антарктическа база на остров Ливингстън.
След ЦЕРН и НАСА, където „Лаборатория за слава“ е провеждан, както и в 40 страни в Европа, Азия, Африка, Австралия, Северна и Южна Америка, организаторите от фондация „Красива наука“ и техните партньори ще проведат подборен кръг на живо за участници от научния и логистичен екип на Българската антарктическа експедиция 2025, част от най-голямата лаборатория на открито.
Събитието ще бъде излъчвано на живо по интернет, а организаторите са планирали и публично гледане на изявата на българските антарктици в пространството за културни прояви в Централните хали.
„Лаборатория за слава“ е конкурс за научна комуникация и обучение без аналог в света.
Освен от природните науки поради високата степен на интердисциплинарност в съвременните научни изследвания вече се допускат за участие и хора от социалните науки. Софийският фестивал на науката (8 – 11 май, „София Тех парк“) навършва 15 години.
Отворена покана за участие е насочена към изследователи в български и чуждестранни научни институти, университети, R&D отдели, стартъпи, както и онези, които ползват в работата си резултатите от научни изследвания и иновации.
Успоредно с набирането на български участници, фондация „Красива наука“ потвърждава и международните гости за Фестивала.
По традиция в отворената покана има изброени
видни световни и български годишнини, свързани с развитието на науката
и технологиите – проучване, което организаторите правят ежегодно, за да допринесат и по този начин за повишаване на информираността, научната грамотност и критичното мислене на подрастващите.
Международният конкурс за комуникация на науката „Лаборатория за слава“ има за цел да открие, обучи и даде платформа на нови гласове от различни области на науката и технологиите.
Конкурсът е създаден от Челтнъмския фестивал в Обединеното кралство през 2004 г. от някои от най-видните учени в страната. През 2007 г.
Конкурсът става международен чрез партньорство с Британския съвет.
В България се провежда през 2007 – 2021 г. от Британския съвет съвместно с форум „Демокрит“, Министерството на образованието и науката и множество партньори.
Страната е сред първите от общо 40 държави по целия свят, организирали национални конкурси.
В проведените до 2021 г. 15 издания у нас са регистрирани над 700 участници, от които 120 финалисти от всички области на науката преминават през обучението за комуникация, най-важен елемент на „Лаборатория за слава“.
Днес успешни комуникатори на науката, финалисти от всички издания, споделят, че придобитите умения по време на обучението са полезни и в изследователската им дейност, освен за представяне пред неспециализирана публика.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg