Директорът ПМГ – Враца, Татяна Василева подкрепя ранното профилиране. „При всички случаи ранното обучение по профилиращите предмети – независимо дали става дума за математически или природо-математически профил, или за чуждоезиково обучение, е задължително.
Независимо как ще ги наречете тези училища, независимо под каква форма ще съществуват те, това е условие, ако искаме да се сравняваме с европейските изисквания по тези предмети“. Това споделя по време на разговора ни Татяна Василева – директор на ПМГ „Акад. Иван Ценов“ във Враца. По думите й в VIII – IX клас е твърде късно да се започва трупане на знания по математика и информатика. „Това е тежка материя и децата вече трудно навлизат в нея. Задачите по информатика и математика на национални и международни състезания и олимпиади са толкова трудни, че няма начин един ученик да е подготвен за тях, ако с него не е работено целеносочено от ранна детска възраст“, смята тя. Макар и химик, Василева е убедена, че с учениците трябва да се работи още от IV клас и по информационни технологии и информатика. Затова и в гимназията се действа на принципа „връстници обучават връстници“ и в съботно-неделни школи по-големите ученици работят с по-малките. Директорът добавя, че същото се отнася и до всички природни науки, защото „не може да оформиш у едно дете любов към биологията или химията в IX клас“. Въпреки учебните програми обаче в гимназията работят активно и целенасочено по всички профилиращи предмети, а децата още в прогимназиалния етап се мотивират да развиват своите дарби не само в клас, но и чрез различни извънкласни форми. Посещават се например природни обекти, организират се различни биеналета, дни на отворените врати и интересни събития, свързани с природните науки. Вероятно и затова училището не може да се оплаче от липса на кандидати и се ползва с голям авторитет в региона. През тази учебна година те са 1082. Обучават се в 7 профила и учат активно чужди езици.
„При нас приемът се прави от първо класиране. Дори приема в V клас го правим със състезание, като има по трима желаещи за едно място“, казва още директорът Василева. Средният успех от последните държавни зрелостни изпити по БЕЛ е 5,33, а гимназията традиционно е в челната десетка и в националното външно оценяване по български език и математика. На този фон не са изненадващи и призовите места в националните състезания и олимпиади по различни предмети, печелени редовно от врачанските ученици. В националната олимпиада по биология се представят минимум 6 – 7 ученици от ПМГ „Акад. Иван Ценов“, които се връщат с награди. Много сериозна школа има и по информатика и информационни технологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg