От миналата учебна година учителите в област Сливен работят по програма за училищно посредничество, т.е. училищна медиация.
Тя е въведена в училищата от региона по идея на д-р Бисерка Василева – началник на Регионалното управление на образованието (РУО) в областния град.
На заседанието на кабинета на 4 юли премиерът и вицепремиерът направиха изявление и една от темите беше също медиацията.
„Това е инициатива на РУО – Сливен, с която искаме да преодолеем проявите на агресия в училище. Изградените училищни кабинети по медиация вече са 42 на територията на областта. Повече от добрата новина е, че откакто отвориха врати кабинетите по училищно посредничество, агресията напусна нашите училища. Да, конфликти има. Задачата е да учим децата и учениците как да се справят с тези подобни ситуации, т.е. да ги научим как да управляват и разрешават конфликтите. Важно е да покажем на децата и учениците, че е възможно да живеят и да се справят с тях. Конфликти има по всяко време в живота ни, затова знанията за управление и разрешаване на конфликтни ситуации са много ценно умение за цял живот. Към настоящия момент имаме обучени 42 учители-медиатори и още 24 ученици-медиатори“, обяснява д-р Василева.
Четете повече в бр. 28, 13 – 19 юли 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.