„Тръгвайки през 2016/2017 г. с около 350 ученици, записани в паралелки за дуално обучение, в настоящата учебна година имаме повече от 10 000 деца, които се обучават по почти всички направления, които предлага професионалното образование в България. Повече от 400 фирми са партньори на българските професионални гимназии и училища, които предлагат професионално образование.“ Това обяви пред БНР зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева.
Тя припомни, че дуалното обучение у нас започна преди 6 години в резултат на сътрудничество както с Германо-българската индустриално-търговска камара, така и с Австрийската камара и със съвместния проект на Българо-швейцарската програма.
„Това, което направихме благодарение на тяхната всеотдайна подкрепа и споделен опит, беше български модел, който да работи в българската система на училищно образование.
В рамките на тези шест години този процес се разраства изключително бързо и това е една от нашите стратегически цели, защото това е може би най-работещият инструмент да подкрепим и да създадем успешна икономика, базирана на умения, знания, съвременна квалификация. Формирането и развитието на умения е една от основните цели, които се опитваме да реализираме в професионалното образование“, отбеляза зам.-министър Георгиева. И добави, че се прилагат различни инструменти, с които се стимулират и бизнесът, и учениците да избират този път за професионално развитие.
„В дуалната система българските деца имат възможност да видят и да усетят ситуацията в реална работна среда. Те придобиват точно тези умения, които ги правят професионалисти. И по-важ-
ното е, че имат шанса още в училището да разберат какво е работна среда, работа в екип и под напрежение, какво означава йерархия и трудова дисциплина. Мисля, че имаме устойчив опит и все повече деца и фирми посягат към този начин на обучение“, коментира Георгиева.
Зам.-министърът съобщи, че се обсъжда идеята в предстоящите центрове за високи постижения, които ще бъдат изградени по Плана за възстановяване и устойчивост, да се подкрепят и центрове за дуално образование.
„Важно е учениците да получават умения, да могат, да са директно вплетени в работната среда, за да бъде професионалното образование наистина адекватно на нуждите на професиите на настоящето, а и на бъдещето. А това няма как да стане без тясна връзка между бизнеса, образованието и дори с участието на висшите училища и научните институти, за да можем да предложим всички възможни нива на квалификация“, заяви Георгиева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg