Положителният поглед към местното развитие и професионалното себеотдаване са причина за продуктивна и задоволителна работа в училища, разположени в малките населени места. Това им дава и самочувствието да не се боят от конкуренцията на близкия голям град. ОУ „В. Левски“ в гр. Българово, област Бургас, е точно такъв (не много) типичен случай за родната образователна система.

То е единственото в населеното място, което има около 2000 жители и се намира само на 22 км от Бургас. Едно обикновено училище с общинско финансиране и ограничен брой деца. Основано е през 1905 година.
Сребрин Сребрев е директор от две години. Ритъмът на работа тук е спокоен и нещата се случват по-бавно, но са сигурни, за разлика от по-големите населени места, подчертава той.
В ОУ „В. Левски“ се работи и по въвеждането на иновативните методи на преподаване, които са свързани с информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Налице е и системата на електронния дневник – като втора учебна година се използва училищен софтуер ШКОЛО. В сградата има достъп до интернет, осъществен по проект отпреди няколко години. Но от училището нямат възможност да раздадат на всеки педагог техника, с която да преподава модерно и иновативно.
Специално се отбелязва работата на новодошлия миналата година учител по БЕЛ Андон Михайлов. Той е реализирал много добри интерактивни практики, споделени с останалите колеги, като модел за подобряване и облекчаване на преподавателската дейност. Този учител е успял да запали и интереса на учениците към своя предмет. Някои от преподавателите използват уроци от образователни платформи в интернет, които вграждат в методиките си на преподаване.
Четете повече в бр. 41, 10 – 16 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.