През 2024 г. Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна ще отбележи 100-годишнината от основаването на училището и 105 години от рождението на своя патрон с богата празнична програма. Цялата година е наситена с конкурси, изложби, представления и концерти.
„Посрещаме празника с чувство на гордост, удовлетворение, дълг към образователната система и безкрайно уважение към създателите на училището. Всички сме изключително развълнувани – и ученици, и учители, и родители“, казва за в. „Аз-буки“ директорката на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна инж. Мария Георгиева.
Разказва, че
преди 100 години училището е основано в село Долен чифлик
по инициатива на жителите му, които са искали децата им освен земеделие да имат възможността да учат и занаят. Така се появява Практическото столарско училище. Няколко години по-късно училището в Долни чифлик е преместено във Варна под името Държавно допълнително занаятчийско училище по столарство.
През 2003 г. е преименувано в Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване, а от 2004 г. насам носи името на големия родолюбец, писател и лесовъд Николай Хайтов.
Днес школото е сред най-предпочитаните професионални гимназии в Морската столица. То разполага със съвременна материална база, неповторим интериор с дърворезби и висококвалифициран екип от преподаватели. „През годините сме се доказали, че обучаваме и възпитаваме отговорни младежи, които се реализират успешно на пазара на труда“, посочва моята събеседничка. Разказва, че във времето е имало отлив на желаещи да учат занаят у нас, но напоследък, благодарение на политиката на Министерството на образованието и науката и на бизнеса, който все по-усилено търси кадри, все повече деца избират да продължат обучението си след VII клас в професионална гимназия. „При нас има прекрасно съчетание между професия и език“, допълва директорката.
Истината е, че
в училището във Варна всичките им ученици изучават английски език,
включително и разширено, а от следващата учебна 2024/2025 г. ще могат да учат разширено и немски. А специалностите, които се предлагат в гимназията, са шест: „Интериорен дизайн“, „Мебелно производство“, „Парково строителство и озеленяване“, „Горско и ловно стопанство“, „Производство на тапицирани изделия“ и „Реставрация на стилни мебели и дограма“. Преди години са имали прием и в специалността „Дърворезбарство“, но сега тя е част от обучението по „Реставрация на стилни мебели и дограма“. Там учат още дървостругарство, тапицерство и реставрация на мебели.
От 2016 г. насам при тях се предлага и дуална форма на обучение. „Ние сме първата професионална гимназия в област Варна, която апробира и въведе дуалната система и до ден-днешен успешно я реализираме“, уточнява инж. Георгиева. Тя посочва, че от общо 23-те паралелки с 415 ученици към настоящия момент 7 паралелки са в дуална форма със 158 ученици.
„Делът на обучение в реална работна среда е чувствителен. Възпитаниците ни са удовлетворени, защото не само попадат във фирми, където усвояват реални умения, но се социализират сред работниците и инженерите в мебелните фирми и изграждат реална представа за бъдеща реализация. Това им дава възможност да продължат да работят след приключването на обучението си или пък да изберат да учат в университет по специалността си“, казва директорката.
Практиката при тях е по-голямата част от
завършващите ученици да продължат обучението си в Лесотехническия университет в София.
Празничната програма за юбилея на гимназията е повече от наситена с интересни събития. Честването на 100-годишнината продължава през цялата календарна година. През февруари ще заснемат видеоклип с химна на гимназията и ще проведат регионално състезание „Природата ме вдъхновява“.
„Искахме да кандидатстваме и за рекордите на Гинес за училище с най-много дърворезбени фигури, но за съжаление, няма да успеем поради финансови причини“, посочва директорката. С колегите ѝ правят детайлно проучване, свързано с условията за участие, и се оказва, че за организации с нестопанска цел от типа на гимназията във Варна таксата за кандидатстване е в размер на 10 000 паунда. „За нас тази сума е непосилна и затова се отказахме“, допълва тя.
Дърворезбените елементи в гимназията са над 1000.
Цялото училище е обзаведено с дърворезбени пана – класни стаи, кабинети, коридори, дирекция, учителска стая и коридори. Всичко започва в далечната 1984 г. под ръководството на Димитър Досев, който решава да приложи красивите елементи в интериора на гимназията. От 1996 г. насам има традиция всяка година да се прибавят още елементи и пана. Преди, когато са имали ученици по дърворезбарство, всичко се е изработвало от учениците, а сега изявени талантливи деца изработват отделни елементи по проекта на Досев.
На всеки пет години към интериора се прибавя по-голяма и мащабна творба. Всички в училището изключително много се гордеят със забележителното си пано, което изобразява България с нейното голямо природно богатство. В училището я наричат „Момата“ и са я поставили във фоайето между втория и третия етаж. Последно, ученици и учители обзавеждат коридора на учебно-производствения корпус.
Училището разполага с много добра и модерна материална база.
През 2018/2019 г. по Оперативна програма „Региони в растеж“ в школото се извършва голям цялостен ремонт. Тогава се санира цялата сграда и се обновяват всички кабинети и класни стаи. В двора на училището има красив парк, горски разсадник и дрендариум. През настоящата година са кандидатствали по програмата на Министерството на образованието и науката за осигуряване на средства за основен ремонт на спортни площадки. В момента чакат новината дали са одобрени. „В случай че не попаднем в списъка, ще ремонтираме със собствени средства на училището“, казва моята събеседничка. А след това обликът на гимназията – и отвън, и отвътре, ще бъде напълно завършен.
Изцяло в духа на атмосферата в училището, следващото събитие от празничния календар е конкурсът за дърворезби по „Диви разкази“ на Николай Хайтов. Той ще се проведе през март заедно с представянето на изложбата „Живата гора“, която има за цел да покаже образа на гората чрез спомена за патрона им. И интересните събития в най-женския месец не спират дотук.
Планирани са още представление на спектакъла „Дърво без корен“,
ученически конкурс за видеоклип, снимки или колаж на училището под надслов „Моята гимназия в кадър“ и участие в съвместна инициатива с Регионалната библиотека „Пенчо Рачев Славейков“ във Варна по случай отбелязването на 105 години от рождението на Николай Хайтов.
През април ще се проведе вътрешния кръг на състезанието „Горски многобой“ и са планирали да посадят 100 дръвчета, за да подобрят средата около себе си и да покажат, че промяната зависи от нас самите.
През 2024 г. екипът от педагози в гимназията във Варна са решили да подготвят документи и да кандидатстват за наградата на община Варна в категорията „Колектив на годината“.
И разбира се,
кулминацията на отбелязването на юбилея на гимназията, ще бъде през май месец.
Тогава ще бъде издаден алманах и юбилеен вестник. „Вестник издаваме на всеки пет години. В момента екип от учители и ученици работят усилено по списването на новия брой“, казва инж. Георгиева. На въпрос има ли си вестникът им име, тя ми отговаря с усмивка: „Все още не, но навярно идеята за неговото име ще бъде на някой от учениците ни. Те активно участват в организацията на учебния процес и всички извънкласни инициативи. Децата ни са много креативни и точни млади хора“.
Директорката споделя, че възпитаниците им традиционно се представят отлично на националните състезания по професия. „Няма година, в която да сме участвали и да не сме получили призово място“, посочва тя.
Миналата година учениците им печелят много награди и отличия от цялата страна в различни конкурси, свързани с творчество и изобразително изкуство. За подготовката им отговаря преподавателката Радина Станкова, която е носител на приза „Млад учител“ за 2023 г. на Община Варна. В момента подготвят рисунки за изложбата „Живата гора“.
Тя се провежда за втора поредна година и е учредена по инициатива на гимназията и на сина на Николай Хайтов и председател на фондация „Памет“ – Здравец Хайтов. Творбите на гимназистите ще бъдат включени под формата на пано и в представянето на спектакъла „Дърво без корен“ с участието на Илиан Марков.
Кулминацията на празника ще бъдат две знакови за гимназията събития – събор на бивши възпитаници и концерт на настоящи ученици. Те ще се проведат през май месец и всички ги очакват с нетърпение.
Инж. Мария Георгиева за училището
„За да бъдеш ръководител, трябва така да направиш, че да бъдеш уважаван от всички учители и служители не заради длъжността, а заради качествата, които притежаваш и мъдрото управление. Ако искаш да бъдеш успешен директор, трябва да уважаваш всички учители и служители и да се отнасяш към учениците с любов. Така се печелят хората и те дават всичко от себе си като личности, като специалисти и работят с лекота. Във всяка сфера винаги има трудности. В училище също не е лесно. Въпросът е да намериш пътя и да решиш проблема. Ако успееш, това е постижение.
Освен образователна училището е и културна институция. Най-големият подарък за един учител и директор е усмивката на учениците, когато те завършват и се разделят с училището. Тогава те са пораснали и осъзнати хора, които оценяват колко и какво са получили от директора, учителите и училището като институция.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg