Мярката засяга професионални направления с изключително ниска реализация на младите специалисти.
С 8% се намалява броят на първокурсниците, чието обучение се субсидира от държавата, предвиждат приетите от МС промени в Постановление №64 от 2016 г. „В периода от 2010 г. до 2015 г. броят на завършващите средно образование намалява с 25%, докато броят на студентите, чието обучение се субсидира от държавата след средно образование, се запазва един и същ. Затова в приетата през 2015 г. Стратегия за развитие на висшето образование е предвидено да се възстанови нарушеният баланс, което и правим“, коментира министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.
Промените ще засегнат в по-голяма степен някои направления и специалности, при които реализацията на младите специалисти на пазара на труда достига едва 25% – 30%.
Но има и направления, в които приемът се увеличава.
Сред тях са педагогическите науки, математика и природни науки, информационни и комуникационни технологии, необходими на обществото и икономиката.
В някои висши училища, които обучават в направления като икономика, администрация и управление, туризъм, намаляването на приема ще се усети чувствително. „За да решат специфичните си проблеми, тези висши училища могат да подготвят тригодишни програми за устойчиво развитие и преструктуриране. Да заложат на подготовката на перспективни за техния регион специалисти и на професионални направления, в които традиционно са силни. Програмите за преструктуриране ще бъдат финансирани целево“, пояснява министър Денков.
Предлаганите промени са получили подкрепа от Асоциацията на работодателските организации.
„Предвиждаме промяна в методиката на финансиране, която да отчита характерните стойности за съответния регион, а не средните за страната“, коментира министър Денков. На тази подкрепа ще могат да разчитат университетите в Шумен, Варна, Русе, Велико Търново, Свищов, Габрово и др.
С промените в ПМС №64 специална подкрепа получават хуманитарните науки – история и археология, филологии, философия, религия и теология.
Междувременно приемът във висшите училища за академичната 2017/2018 г. събра на извънредно заседание Съвета на ректорите и министър Николай Денков. „Единодушни сме, че реформата в системата на висшето образование трябва да продължи така, както е заложена и в Стратегията, и в Закона за висше образование. Дискусиите са за това дали да се започне от академичната 2017/2018 г., като се намали приемът в някои професионални направления, а освободените средства се използват, за да се компенсират проблемите, които се появяват в някои висши училища. Другият вариант е да се оставят нещата както са били досега, при което обаче няма да има средства и става невъзможно да се започне с решаването на проблемите“, коментира той.
Засега във „фризера“ остават и идеите за промени в Закона за развитие на академичния състав. Проектът за промени и въвеждането на минимални национални стандарти за съответните научни степени и длъжности така и не стигна до окончателно гласуване в пленарната зала на 43. НС.
Четете повече в бр. 11, 16 – 22 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg