В СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог залагат на високи образователни стандарти
Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог повече от век заема челно място на образователната карта на България. Създадено е по волята на дарители, на хора с възрожденски плам, за които обучението на децата не е просто задължение, а път към независимост и достоен живот. Разбиране, което днес все по-трудно намира почва у нас. Това разказва неговата директорка Мариана Попадийна.
„За тези години училището сменя 18 директори, но нито един не е забравил завета на братята, че основната ни мисия е: „Да бъдем полезни на България“ – допълва тя. – Извървели сме дълъг път и сме преживели всички духовни и житейски катаклизми, които времето ни поднася. Никога не сме отстъпвали от позициите, които Разложката гимназия заема. Винаги сме залагали на високите образователни стандарти.“
Попадийна е категорична, че не ѝ се налага да убеждава родителите да записват децата си в училището, тъй като то е достатъчно добре познато и търсено. Нещо повече – тук учат трето и четвърто поколение негови възпитаници.
„Ние сме предвидими и разпознаваеми. Ако децата са амбициозни, имат желание да продължат образованието си, като получат здрава основа и стабилна научна подготовка, те сами идват при нас – подчертава директорката. – Разбира се, не „отглеждаме“ само отличници и таланти. Привличаме всички деца, които искат да бъдат добре обучени и правилно насочени. Не казвам, че това е лесен избор. Напоследък разминаването между желанията на децата и амбициите на родителите става осезаемо. Упражняваме постоянно наблюдение върху поведението и успеха на учениците си. Това е форма на контрол, която не допада на всички. Човешкият фон е различен, съвременните ученици са замесени от друго тесто.“
На мнение е, че да бъдеш директор, е предизвикателство. А отговорността не е положение, с което просто се свиква, а ежедневна борба с приоритетите. Системата на образованието претърпява редица промени през последните години. Те получават широк обществен отзвук и превръщат директорите в буфер между МОН и учителите, между учителите и учениците, между родителите и учителите.
„От години основното предизвикателство пред мен е модернизацията на училището – казва директорката. – Непрекъснато кандидатстваме по различни проекти и печелим средства, с които да подобряваме средата. Вече можем да се похвалим с обновени кабинети по ИТ и биология, с ново оборудване и модерни лаборатории. Разполагаме с мултимедии и интерактивни дисплеи. Правим всичко възможно да повишаваме технологичния си потенциал, да бъдем в крак със съвременните образователни изисквания.“
Дистанционната форма на обучение се оказва изпитание за всички участници в образователния процес, тъй като няма реален заместител на живия контакт и методичното изграждане на учебни навици в присъственото обучение. По щастлива случайност няколко месеца преди епидемията учителите преминават обучение и се запознават с платформата Teams и нейните възможности. Тези първоначални знания помагат на педагогическия екип веднага да премине към обучение в електронна среда. С цената на много усилия е създадена система, която работи. Учителите правят прекрасни уроци и всичко възможно да се осигури максимална продуктивност от дистанция, подчертава директорката. Ситуацията е динамична и налага непрекъснато приспособяване към нови решения, изисквания и наредби.
„Дистанционната форма на обучение възникна като аварийна алтернатива, но вече свети с ореола на непорочна практика – категорична е директорката. – Независимо от максималните ни усилия има ученици, които вече пет месеца не са в училище и това е демотивиращо. Натрупаните дефицити тепърва ще се изчисляват и да се надяваме, че ще бъдат преодолими.“
Но извън проблемите с Ковид-19 в училището могат много да се хвалят с постиженията на ученици. През април 2020 г. цяла България говори за млада лекарка – възпитаничка на училището, която е на първа линия в борбата с коварната болест. В продължение на 15 дни тя не се прибира вкъщи, за да спасява човешки животи в инфекциозното отделение на „Пирогов“. Тази година други двама ученици са приети с пълно отличие да следват във Военномедицинската академия, защото искат да са доброволци в мисии в горещите точки на света. Те полагат клетвата си лично пред ген. Венцислав Мутафчийски. Голяма част от учениците избират пътя на медицината и дори завършват обучението си със „Златен Хипократ“. В училището вече е създаден профил „Природни науки“, в който желаещите могат да се подготвят да кандидатстват медицина.
Но успехите на учениците не са само в тази област. Възпитаници на училището са инженери, програмисти, юристи, учени, творци и спортисти. Педагогическият екип си е поставил за задача да стимулира интересите на децата, като им предоставя възможност да се развиват в областта, която ги привлича. В училището развиват дейност различни клубове като „Памет“, „Млад астроном“, „Искам да бъда журналист“, „Екоклуб“ и пр.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg