Парите „на калпак“ ощетяват интелектуалния труд, споделя Ксения Семизорова. Директорката на столичното 7. ОДЗ „Детелина“ коментира още, че дали директорът е и добър мениджър, се познава по това как разпределя и управлява финансите.
„Бих посъветвала колегите да не се притесняват и ако искат да бъдат истински управленци на детската градина, да знаят, че делегираният бюджет е изключително полезна форма на финансиране“, казва Семизорова. Ръководената от нея детска градина е сред първопроходците в този начин на бюджетиране и управление на финансите и над 5 години работи с делегиран бюджет. И се оказва, че „Детелина“ има добри стопани, които умело влагат средствата както в поддържането на базата, така и в нейното развитие, особено в частта, която се ползва за образователни и възпитателни цели. „Детелина“ се посещава от 437 малчугани. 90 от тях са в предучилищните групи на 6 – 7-годишните и почти толкова в групите на 5 – 6-годишните. „Навярно ще ви прозвучи странно, но съм противник на това бюджетът на една образователна и възпитателна институция изключително да се формира от броя на децата – категорична е Ксения Семизорова. – Ако искаме да говорим за ефективност и качество на образованието, бюджетът трябва да се формира и на база постижения на екипа и децата, поверени в неговите ръце. Не може парите да „следват“ детето. Ние пак ще се съобразяваме с броя деца, ще има контрол върху бюджета, даже и още по-строг. Но нека това да не е приоритетът. Защо да не са равнопоставени децата и колегите в малките градове, където демографската криза наложи най-остро своя отпечатък? Това обаче съвсем не означава, че те нямат своите постижения – нещо, което трябва да се отчита и да им носи и финансови бонуси“, категорична е директорката на „Детелина“. Законът казва, че ще има авторски детски градини по аналог на иновативните училища. „Това не е непознато за системата на предучилищната подготовка у нас“, припомня Семизорова. „Детелина“ е авторска детска градина от академичен тип от 1992 г. Първите стъпки са с образователната програма НЕОГЕЯ – програма на Столична община и одобрена от Просветното министерство. Програмата се изпълнява под ръководството на академични ръководители, в случая проф. Ирина Колева, проф. Георги Ангушев, проф. Мирослав Янакиев и още много други. В екипа на „Детелина“ са и петима автори на учебни помагала – доказателство за иновативния модел на работа. Иновативността не трябва ли също да се отчита при формиране на бюджета на една детска градина? „Крайно време е да се оценява вложеният интелект в изпълнението на всяка задача. Само така ще гарантираме, че няма да продължава да „изтича“ между пръстите ни интелектуалният ни потенциал“, заключава Ксения Семизорова.
Четете повече в бр. 11, 17 – 23 март 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg