Център „Амалипе“ организира среща на над 200 директори от цялата страна.
Националната работна среща на професионалната директорска общност за интеркултурно образование ще бъде под мотото „Всеки ученик ще бъде отличник“. Събитието ще се проведе на 17 и 18 февруари във Велико Търново.
На форума ще е обсъдят актуални въпроси, свързани с политиките за образователна интеграция на ромските деца, както и с развитието на образованието в селските райони след влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование. Акцентите в програмата са върху формирането на обединени училища, иновативни училища, финансирането на училищното образование, възможностите на проекта „Твоят час“ и на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Участие във форума са потвърдили заместник-министърът на образованието Мария Гайдарова и директори на дирекции в МОН, началници на регионални управления на образованието.
С интерес се очаква и представянето на постигнатите през изминалата учебна година резултатите по програмата „Всеки ученик ще бъде отличник“. Ще се дискутират и задачите за втория срок на 2016/2017 година. Някои от темите, по които директорите ще споделят своя опит, са въвеждането на интеркултурното образование и активизирането на родители, ученици и цялата училищна общност, което съдейства за намаляване на отпадащите. Това допълнително мотивира учениците да постигат по-високи резултати и да продължават обучението си поне до завършване на средно образование. Част от дейностите, които прилагат училищата – партньори на „Амалипе“, са активизиране на ученическия парламент, подготовката на ученици наставници, създаване на активен, действащ родителски клуб. Организират се и визити между училищата за споделяне на добри практики. Въвеждането на часове по ромски фолклор и култура е средство не само за създаване на по-благоприятна среда, но и за повишаване на толерантността между учениците.
В резултат от прилагането на този комплексен модел през изминалата 2015/2016 учебна година процентът на отпадащите в училищата от програмата е намален до 0,78 %, а неизвинените отсъствия на ученици, включени във форми за интеркултурно образование – до 3.29 отсъствия средно на дете. Над 80 % от децата в училищата от Програмата продължават образованието си след основно.
Четете повече в бр. 7, 16 – 22 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg