Карл Шееле – шведски аптекар и химик, открива кислорода преди два века и половина. Той нарича този газ „огнен въздух“, защото поддържа горенето. Днес знаем, че кислородът е необходим не само за горенето, но и за дишането. Всяка клетка на организма трябва да диша, за да може да извлича енергия от съставките на храната.
Кръвта се състои от кръвна плазма, в която има бели и червени кръвни клетки и кръвни плочици. Червените кръвни клетки, или еритроцитите, са пълни с хемоглобин – червен желязосъдържащ белтък. Хемоглобинът играе важна роля при дишането. В белия дроб той се свързва с кислорода от въздуха. Движението на кръвта разнася еритроцитите из цялото тяло. Когато еритроцитите се промъкват през тесните капиляри, хемоглобинът освобождава кислород.
Нуждите на организма от кислород не са постоянни. При физически усилия те са повече. Дишането става по-дълбоко и по-често, а пулсът се ускорява.
За изясняване на механизмите на „усещането“ на нивото на кислорода трима учени получиха през 2019 г. Нобелова награда за физиология или медицина. Това са американците Уилям Кейлин и Грег Семенза, както и британецът сър Питър Ратклиф. Това е резултат от тяхната работа, извършена през последните две-три десетилетия
Четете повече в бр. 1-2,
9 – 15 януари 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg