С индивидуален подход към всеки ученик в СУ „Свети княз Борис I“ в село Старцево
Под наслов „Заедно сме силни и добри“ училището в с. Старцево, община Златоград, стартира електронното обучение с въвеждането на извънредното положение в България. Във „Фейсбук“ е създадена група, в която се споделя и коментира учебният материал. Ученето става забавно за малки и големи. Преходът към новата форма на обучение не затруднява нито учителите, нито децата, а интернет улеснява процеса. „Обхванати са всички 106 ученици, осигурени са лаптопи за тези, които нямат“, споделя директорката на СУ „Свети княз Борис I“ Албена Мушкова.
По думите ѝ, педагозите избират различни методи на преподаване, съобразени с възраст-
та на децата. Благодарение на това, че повечето от класовете са маломерни, учителите имат възможност да използват индивидуален подход в обучението към всеки един от възпитаниците си, допълва още тя. За учениците от начален етап са направени групи във „Вайбър“, а за тези от горен курс – във „Фейсбук“. Учителите се стремят постоянно да се усъвършенстват и да прилагат иновативни методи на преподаване, като задържат вниманието и интереса на децата. Затова освен социалните мрежи те използват и платформите „Школо“, Google Classroom, Google Meet, каналите на YouTube и образователните уроци по БНТ. Педагозите изготвят и видеоуроци за съответния предмет. Родителите също са информирани за начините за протичане на е-обучението по класове, подкрепят и взимат участие в образователния процес.
Между учители и родители в Старцево винаги е имало добра комуникация. Те са част от живота на училището и помагат за реализирането на редица съвместни дейности. Наскоро дори обсъждат идеята за задължителната пред-
училищна подготовка на 4-годишните деца. Директорката и почти всички родители, до които тя се допитва, я подкрепят. Мушкова посочва, че всички ученици, които постъпват при тях в I клас и са посещавали подготвителна група в детската градина, си личат и ползите от предучилищната им подготовка са налице. Наблюденията ѝ показват, че децата лесно се адаптират към училищния начин на живот.
„Смятаме, че освен качественото образование, към което се стремим, е важно да възпитаваме учениците в човешки добродетели“, заявява Мушкова. Тя посочва, че учениците ѝ с интерес участват в дейности, където могат да приложат както креативност, така и творчески способности.
Иновативното училище СУ „Св. княз Борис I“ работи в три основни направления: „Екоцентър“, „Народно творчество“ и „Учебна среда“. Учениците участват в промяната на класните стаи и училищния двор – оформят цветни лехи, създават биоградини, изграждат класна стая на открито и поставят табели на изградения исторически кът, който ги връща към българските им корени. За децата е интересно и забавно не само да участват в промяната на училището си, но и да научават повече за традициите и обичаите на своя роден край. С гордост участват в клуба по народни танци и в създаването на „Стая на народното творчество“, описваща бита на малкото им село. Ежемесечните музикални междучасия са сред любимите „нововъведения“ за учениците, а кътовете с книги в коридорите на училището събуждат любовта към четенето. Новата среда насърчава креативността и провокира интереса на възпитаниците на училището в китното село. Директорът Албена Мушкова посочва безспорните ползи от дейността по иновативните направления, а именно – мотивацията за учене и активното участие в живота на училището. „Всичко това е благодарение на доброто сътрудничество учител – ученик – родител“, категорична е тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg