В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в пернишкото село Драгичево искат да въведат кариерно ориентиране още в I клас
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Драгичево, Пернишка област, учат 110 ученици. Сред тях са и деца от съседните села Мърчаево, Кладница и Рударци. Тази година първокласниците са 20,
като са обхванати почти всички малчугани от региона. „Разбира се, има и родители, които работят в Перник и предпочитат децата им там да учат“, казва директорката инж. Диана Иванова. По думите ѝ в последните години се наблюдава и друга тенденция – недостиг на помещения в детската градина. Много млади семейства са се преместили да живеят в Драгичево, но места за всички деца няма. „При нас всичко е свързано. Когато родителите запишат детето си в яслата, след това то продължава и в градината и накрая идва при нас, в училището. Но започне ли да пътува от малко, така продължава и след това“, казва още тя.
„Колкото по-рано започнат да се изграждат навиците у едно дете, толкова по-добре“, казва Иванова и посочва, че опитът ѝ показва, че децата, които не са посещавали детска градина, след това трудно се сприятеляват в I клас. „Социализацията е важна, но не бива тя да е за сметка на игрите“, е позицията на зам.-директорката Теодора Венкова. Тази година екипът на
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ решава да кандидатства за иновативно училище. Сред предложенията им е въвеждането на кариерно ориентиране в начален етап на обучение – още в I клас. Признават, че въпреки че не е заложено в учебната програма, още сега го прилагат в рамките на часовете на класния ръководител и заниманията по интереси.
„Важно е децата от малки да имат предпочитания към някои професии, да имат мечти какви искат да станат“, казва Иванова. Редовно се провеждат и срещи с родители в рамките на часа на класния. На тези срещи възрастните разказват за професионалната си реализация, а децата научават „от извора“ какъв път трябва да изминат, ако искат да се занимават с дадена професия, какво образование трябва да имат, какви умения да притежават. На тези срещи родителите разказват и за ученическите си години, за приятелствата и лудориите, без които детето не може. „Срещите с родителите провокират и гордост, и любопитство“, казва директорката.
В училището работят много млади и предприемчиви учители, които прилагат иновативни методи в преподаването си. „Отворена съм за всякакви нови идеи и винаги откликвам на предложенията“, разказва Иванова. Споделя, че е готова да работи без почивка, за да се въведе в практиката една смислена идея. Сега в „Св. св. Кирил и Методий“ обмислят да качат всички уроци и материали по различните предмети в облачното пространство. С това ще се обогати палитрата от практики за използване на новите технологии, които са с традиции в училището. Затова още с обявяването на извънредното положение всички класове почти веднага преминават към дистанционна форма на обучение.
В началото работят със Zoom, а след това – с Teams. Ръководството на училището е предоставило цялата си налична техника, като лаптопи и таблети, на семействата с повече от едно дете. Затова не е имало нито един ученик без достъп до интернет или устройство. „В началото на децата им беше интересно. Искаха да разберат всички функции и възможности на платформата“, разказва директорката. По думите ѝ дори и децата от началния етап са се справили много добре. Като директор, се е включвала във всяка една виртуална класна стая, за да наблюдава учебния процес.
„Изпреварихме времево естествения процес на преминаване към електронно обучение. Отдавна работим с групи във „Фейсбук“ и „Вайбър“. Когато излизахме в грипна или дървена ваканция, поддържахме постоянна комуникация с родители и ученици в социалните мрежа“, допълва зам.-директорът. Тя е категорична, че технологията на работа посредством интернет е отработена и затова без стрес ученици и учители са преминали към обучението от разстояние по време на карантинния период.
През лятото в училището работят по програмите „Подкрепа за успех“, „Образование за утрешния ден“ и занимания по интереси.
В училището няма ученици нито от социално уязвимите групи, нито с явни пропуски от дистанционната форма на обучение. Но децата много са настоявали да се върнат в класната стая, за да се видят с приятелите си. След проведена анкета сред родителите става ясно, че те също подкрепят идеята за връщане в училище, макар че ваканцията вече е факт.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg