Една от основните цели на приетия през февруари 2020 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование е да се постигне система за висше образование, която да е способна да отговори на динамиката на обществените процеси при поддържане на необходимото качество на висше образование. Инструмент за постигане на тази цел е усъвършенстването на модела на оценяване и акредитация на висшите училища.
С цел да се оптимизират процесите при институционалната акредитация вече ще се оценява само начинът, по който висшето училище, като организация, осъществява своята мисия и цели и прилага стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование. Предвидено е институционалната акредитация да е първоначална – за новооткрито или преобразувано висше училище, и последваща – за вече получена акредитация.
Оценяването при първоначалната институционална акредитация е насочено към проверка на собствеността, необходима за осъществяване на дейностите на висшето училище; функционирането на вътрешната система за оценяване и поддържане на качеството на обучението и академичния състав; профила и квалификацията на академичния състав; материално-техническата осигуреност на обучението и други критерии, свързани със стандартите и насоките за качество. Оценяването при последваща институционална акредитация е фокусирано основно върху отчитане на резултатите от оценяването на отделните професионални направления и/или специалности от регулирани професии и допълнителна проверка на изпълнението на по-горе посочените критерии. Висшите училища, които отговарят на изискванията, получават институционална акредитация с оценка, която се формира като средноаритметична стойност на последно получените оценки по всички професионални направления и специалности от регулираните професии на висшето училище.
Програмната акредитация за дадено професионално направление ще се извършва едновременно за всички висши училища, които обучават по специалности от това направление, и по график, утвърден от НАОА. Това прави възможна диференциацията на качеството на обучението в отделните висши училища.
Всичко това е описано в мотивите на Министерството на образованието и науката към публикувания на 12 ноември 2020 г. проект на Постановление на Министерския съвет за утвърждаване на Правилник за дейността на НАОА, както и в изготвената от МОН частична предварителна оценка за неговото въздействие. Бележки, становища и предложения по него могат да бъдат изпращани към дирекция „Висше образование“ на e-mail: mstoyanova@mon.bg до 14.12.2020 г. включително.
Причината за приемане на предложения проект на постановление е привеждането в съответствие на Правилника за дейността на НАОА с направените промени в Закона за висшето образование. Тъй като направените изменения в ЗВО по отношение на акредитацията са концептуални, измененията на Правилника за дейността на Националната агенция за оценяване и акредитация са съществени и многобройни, поради което МОН предлага сега действащият правилник да бъде отменен и заменен с нов.
Очакваните резултати от прилагането на новия Правилник за дейността на НАОА са: осъвременени правила за провеждане на процедурите за оценяване и акредитация; облекчени акредитационни процедури и възможност в определени случаи за извършване на проверка само по документи, което да позволи на висшите училища да съсредоточат усилията си към конкретно предлаганото от тях обучение, за да го подобрят; създадени възможности за използване на електронни системи за комуникация отново с цел облекчаване на акредитационните процедури, както и за обезпечаване на непрекъснат работен процес; съблюдаване на стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование, което има значение за приобщаването на България и за затвърждаването на позициите ѝ в него; засилен контрол върху предлаганото качество на висшето образование посредством концентриране на оценяването при програмната акредитация; създадени възможности за налагане на санкции с цел съблюдаване на изискванията на ЗВО, като по този начин се осигурява спазването на императивните законови разпоредби; щатен състав на Агенцията, съобразен с предстоящото едновременно провеждане на процедурите за програмна акредитация, както и с използването на електронната платформа по чл. 75, ал. 6 от ЗВО.
В предложения проект се предвижда при оценяване
член на академичния състав на основен трудов договор ще участва в акредитацията на едно висше училище, а не на две, както е в сегашния Правилник. Предложеният проект на правилник е разработен от акредитационния съвет на НАОА, както е заложено в ЗВО. Въведено е изискване частните висши училища да разполагат с право на собственост или учредено право на ползване върху недвижимите имоти за осигуряване на дейността им.
Към настоящия момент в страната има 52 акредитирани висши училища, в т.ч. 49 университета и специализирани висши училища и 3 колежа. По данни на Рейтинговата система за висшите училища в България за 2019 г. общият брой на преподавателите на основен трудов договор е 14 196, а общият брой на студентите е 223 376.
Приемането и прилагането на проекта на Правилник за дейността на НАОА се очаква да окаже положително въздействие спрямо всички заинтересовани страни. Най-значими са позитивните последици по отношение на институциите от системата на висшето образование. Процедурите по оценяване, акредитация и следакредитационен контрол ще бъдат усъвършенствани и приведени в съответствие с измененията и допълненията в ЗВО. Ще се оптимизират дейностите и сроковете при акредитацията на висшите училища и техните професионални направления. Ще се оценява начинът, по който висшето училище осъществява своята мисия и цели и прилага стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование.
Положителни последици ще има и по отношение на студентите и докторантите, обучавани по професионални направления, специалности от регулираните професии и докторски програми. Актуализирането на акредитационните процедури ще създаде условия за предоставяне на качествено висше образование, предпоставка за успешна личност
на и социална реализация на младите хора.
Позитивни въздействия ще има и върху дейността на НАОА и нейните служители по отношение организирането на дейността и осъществяване функциите на Агенцията.
Проектът ще намали административната тежест за висшите училища, тъй като се облекчават процедурите по акредитация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg