Древен артефакт, смятан за най-старата карта на звездите в света, ще бъде изложен в Британския музей. Той ще бъде част от изложбата „Светът на Стоунхендж“ от 17 февруари до 17 юли 2022 г.
Предполага се, че небесният диск е на 3600 години, датиращ от бронзовата епоха. Обектът е открит близо до град Небра в Германия през 1999 г. и се счита за една от най-важните археологически находки на XX век.
Дискът е открит заедно с мечове, брадви и други предмети от бронзовата епоха с металотърсач от двама незаконни иманяри. По-късно е намерен от полицията.
Дискът на Небра е с диаметър около 30 см и има синьо-зелена патина, украсена със златни символи, представящи Слънцето, Луната, звездите, слънцестоенето и други космически явления.
ЮНЕСКО включва арте-
факта в своя глобален списък с важни исторически документи. Според организацията дискът дава уникален поглед към ранните познания на човечеството за небесата.
Той принадлежи на германския Държавен музей на праисторията в Хале.
Британският музей съобщава, че дискът ще бъде част от изложба за Стоунхендж.
Нейният куратор Нийл Уилкин казва: „Небесният диск на Небра е сред най-забележителните оцелели обекти в Европа от бронзовата епоха. Въпреки че е открит на стотици мили от Стоунхендж, ние ще го използваме, за да осветлим огромния взаимосвързан свят, който съществува около древния паметник, обхващащ Великобритания, Ирландия и континентална Европа“, казва още Уилкин.
Първоначалната цел на Стоунхендж остава загадка, но каменният кръг, построен около 2500 г. пр.н.е., е в съответствие с движенията на Слънцето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg