Те са подготвени в диалог с работодатели след проучване на пазара на труда
Прием по съвместни програми с български и чужди университети, по които ще се споделят преподаватели и ще се издават общи дипломи, обявява за първи път Софийският университет „Св. Климент Охридски“. От подготвените 17 съвместни програми две са с чуждестранни университети – едната е заедно с Университета на Барселона, а другата е на Университета в Търнава, Словакия, заедно със Софийския и с Югозападния университет у нас. Останалите 15 са съвместни програми с различни български висши училища.
Програмите са част от проект „МОДЕРН-А: МОДЕРНизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната екосистема“, изпълняван от Софийския университет в партньорство с девет български висши училища и три национално представителни работодателски организации от юли 2021 г. до декември 2023 г.
„Предадохме необходимите документи за съвместните програми след приемането на измененията и допълненията в Закона за висшето образование. Това са програми, които са търсени, създадохме ги с помощта
на работодателските организации“, подчертава при представянето проф. Елиза Стефанова – зам.-ректор на Софийския университет и ръководител на Проекта.
Новите програми са резултат от предварително проучване на нуждите на пазара на труда и на компетентностите, които работодателите очакват от завършилите специалисти. Те включват съвременни технологични решения в обучението и създаване на дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии. Ще има и краткосрочни специализации за преподавателите, които ще водят програмите по Проекта. Предвижда се и мобилност на изследователи и на студенти.
Академичният съвет на СУ е взел решение всички програми по проекта за модернизацията на висшето образование да могат да бъдат провеждани и присъствено, и дистанционно, в електронна среда, тъй като в момента няма възможност дистанционните програми да започнат поради вакуум в нормативната уредба, пояснява проф. Стефанова.
От новите програми една е бакалавърска – „Анализ на данни“, а останалите са магистърски – „Индустриални и фармацевтични биотехнологии“, „Интелигентна аналитика“, „Дизайн на електронно обучение“, „Приобщаващо образование“, „Жестов език и билингвистично образование“, „Обучението по гражданско и интеркултурно образование в средното училище“, „Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии“, „Технологии за обучение в профилирана подготовка по информационни технологии“, „Педагогика на обучението по география и история“, „Музикална педагогика – ръководство на фолклорна формация“, „Визуални изкуства и образователни практики“, „Иновации в училищното физическо възпитание“. Четири програми са на английски език – „Медицинска физика“, „Химия за бъдещето“, „Дизайн за дигитално учене“ и „Дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg