Средно училище „Св. Климент Охридски“ в Костенец чества половинвековен юбилей
Зина Соколова
Колко отдавна костенчани мечтаят за свое средно училище! Как жадува за това и младото поколение! Най-после сбъдване на тази съкровена мечта!“…
С тези емоционални думи на 15 септември 1971 г. започва Летописната книга на училището. Дори почеркът на ръкописа издава трепетното вълнение на човешкото сърце. А това е така, защото наистина започва сбъдването на една съкровена мечта, което продължава вече цели 50 години. Така започва своя разказ директорката на СУ „Св. Климент Охридски“ Захаринка Кусарова.
„В началото има драматично разминаване между реалност и блян – електрическата система на училището още не е довършена и първият педагогически съвет се провежда на свещ – продължава тя. – Но в този факт има сякаш и красива символика – запалено е едно ново просветителско пламъче в гр. Костенец. Макар и трепетно крехко в началото, то гори и до днес със силата на дръзновението. Затова най-важната равносметка от тези 50 години училищна история е, че те убедително доказват думите на поета – „Не се гаси туй, що не гасне“! И то не гасне, защото пламъчето се е превърнало в буен огън – голям и красив, колкото са мечтите на 50 поколения учители и ученици.“
В годината на юбилея всеки от екипа на училището се чувства значим със своя личен принос през времето. За това усещане особено допринася тържественият педагогически съвет, проведен в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Поколения учители се срещат като в онази любима песен, „за да разкаже всеки от нас с какво се е преборил, от какво не е заспивал и какво е надживял…“. И с вълнение разбират, че всеки се е преборил с времето и въпреки годините е запазил непокътнат просветния си плам и младостта в очите. Че всеки не е заспивал с мисълта за съдбата на любимото училище. И наистина, зад всяка дума, жест и поглед прозира онази първа и последна училищна любов, която не може да се надживее и за цели 50 години. В израз на признателност към приноса на всеки са връчени почетни грамоти и плакети на педагозите.
„В юбилейната година правим равносметка – над 120 учители са изписвали страниците на 50-годишната история на училището, а педагогическият екип празнува със светлото усещане за приемане на учителството като мисия“, подчертава Кусарова.
Годишнината на Средно училище „Св. Климент Охридски“ е отбелязвана с богата програма през цялата учебна година, обхващаща всички аспекти на неговото историческо развитие. Целта е трите измерения на времето – минало, настояще и бъдеще, да се слеят в едно цяло, внушавайки усещане за непреходна значимост, събрана в един миг от вечността. Точно такъв миг, отразил в себе си ехото от пулса на миналото и дръзкия порив на бъдещето, е юбилейният патронен празник на 25.11.2021 г. Честването започва с тържествена церемония по откриване на бюст-паметник на свети Климент Охридски в училищния парк. Ликът на Първоучителя – патрон на школото, сякаш оживява пред всички. Тържествени слова, художествен рецитал, песен, композирана за празника, и цветя изразяват признателността и духовната приемственост със свети Климент Охридски. След този вълнуващ жест на почит към патрона гостите се отправят към училището. С отрязване на трикольорната лента отваря врати STEM центърът за обучение по роботика, математика, физика, биология и химия. Сред домакините на центъра, са и двата хуманоидни робота, които правят силно впечатление на всички с демонстрираните възможности да говорят и танцуват. Гостите буквално влизат в абстрактния свят на бъдещето, когато изпробват очилата за виртуална реалност. Усещането за футуристична паралелна действителност се допълва и от демонстрация на възможностите, които имат интерактивните дисплеи за визуализация на уроците в обучението по физика, химия и биология.
„Всичко това предизвика усещане за щастливо сбъднат кръговрат на времето в един ден, наситен с най-вълнуващото от миналото, настоящето и бъдещето на нашето училище – подчертава директорката. – А то беше събрано и в юбилейна книга – летопис на „Климент Охридски“, представяща развитието му като метафорична „Приказка за светлината“.
Емоционалната кулминация на програмата е на 03.06.2022 г., когато празничният концерт-спектакъл под надслов „Словото“, зарадва цялата местна общественост, събрала се на градския амфитеатър. Началото му е силно въздействащо – учениците от театрално студио „Георги Русев“ представят щрих от историята на свети Климент Охридски и неговото посвещение в книжовното дело. Следват изпълнения на художественото слово, училищната вокална група и солисти. Празничната вечер завършва с изпълнения на гост звездата Веселин Маринов, който взривява емоциите заедно с финалните фойерверки, осветяващи вечерното небе.
„Най-характерното за нашето училище е неговата художествено естетизирана интериорна среда, която създава осезаемо усещане за духовно присъствие и атмосфера, модерно оборудваните класни стаи и кабинети – подчертава директорката. – Под ръководството на учителя по рисуване Борис Котларов коридорите и кабинетите са аранжирани с картини, артинсталации и апликации. Всичко това го превръща в притегателен център за медии и обществени организации. През юни 1983 г. екип на телевизия от Япония посещава Средно училище „Св. Климент Охридски“ и включва кадри от него във филм за България. През 1987 г. отново бяхме в светлината на прожекторите при посещението на делегация на ЮНЕСКО.“
Най-силните страни на училището са хората и тяхното чувство за екипност, доближаващо се по дух със семейно-патриархалната сплотеност и морална подкрепа в работата. За всички то е втори дом. Тук работят 47 педагогически специалисти. Те притежават значителен професионален опит и компетентности, които се развиват и усъвършенстват в различни квалификационни форми на училищно, регионално и национално ниво. Амбициите им са чрез създаване на иновативна среда в часовете да се постига качествен образователен процес.
Много добри резултати постигат учениците на НВО в IV, VII, X клас и на ДЗИ, които са съотносими с регионалните и националните. Голям процент от учениците са приети във висши
училища. На високо ниво е профилираното обучение в гимназиален етап, насочено към усвояване на ключови компетентности в профилите „Чужди езици“, „Природни науки“,
„Предприемачески“. В училището е натрупан добър опит в обучението на ученици със специални образователни потребности. В СУ „Св. Климент Охридски“ няма отпаднали ученици, но поради демографския проблем те намаляват през годините. Затова запазването на броя им и мотивацията за учене са от изключителна важност.
Тревожен е и увеличаващият се процент на незаинтересованите и неактивни родители, които сякаш оставят на плещите на учителите възпитанието на своите деца.
Друго предизвикателство са недостатъчните финансови средства за капиталови разходи, текущи ремонти и издръжка на сградите. Повишените цени на горивата, на електроенергията, на материалите за нагледни средства и на електронните ресурси изискват внимателно и пестеливо разходване на бюджета. В момента се дострояват 4 класни стаи по Националната програма към МОН за устойчиво преминаване на едносменен режим.
Успехите на учениците са в различни сфери на науката и изкуствата. Множат се достойните участия в национални олимпиади по природни науки, български език и литература, философия, на международни конкурси и конференции, спортни състезания. В националните състезание „Стъпала на знанието“ и „Моята Родина“ отлично се представят голяма част от учениците. В състезанията „Практични финанси“ и Spelling bee също има добри постижения на децата.
„Бих искала да спомена и младите ни художници, получили награди от международни конкурси – казва директорката. – Мирослав Лазаров от IVА клас участва в конкурс в Иран. Неговата рисунка е избрана сред хиляди други и е публикувана в календар с още 11 селектирани творби. В Япония, в Индия, в Сърбия и България печели медали и всичко това е заслужено основание да бъде днес в селекцията на фондация „Димитър Бербатов“ за 100-те най-талантливи деца.
Иван Танев – ученик от XI клас, е талантлив художник с личен почерк и обещаващо бъдеще.
Всяка дейност в училищния свят подготвя подрастващите да бъдат мислещи, равноправни участници в демократичното гражданско общество, и още повече подчертава значимостта на извънкласните форми, които ги доизграждат. Те не само обогатяват знанията им, но създават у тях самочувствие и мотивация за учене.
Неведнъж учениците са показвали и подкрепата си за благотворителни каузи. Тяхната активна гражданска и човешка позиция потвърждава, че заветът на Климент Охридски – „Да оставим добра памет на земята!“, е постигнат за бъдните поколения.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg