Старият континент има план как да се победи болестта, съобщава Joint Research Centre (JRC) – Newsletter
През последния век европейците живеят по-дълъг, по-здравословен живот с голям напредък в медицинските лечения, социалните условия и в нашето разбиране за здравето, като цяло. Ракът обаче продължава да разрушава живота, да въздейства върху семействата и да оказва голям натиск върху нашите здравни и социални системи и икономики. Това е причина номер едно за смърт сред европейците под 65 години.
Европейските данни показват, че само половината от нас ще преминат през живота, без да развият рак в даден момент. Какво друго казват данните, събрани и анализирани от Европейската информационна система за рака, какво е състоянието на заболяването на Стария континент, как може да се развие в бъдеще и какво можем да направим, за да победим това заболяване.
Европейците са особено силно засегнати
Според изчисленията през 2020 г. в Европа е имало около четири милиона нови случая на рак. За съжаление, се смята, че около
1,9 милиона души са починали от рак в Европа през тази година. Цифрите за 2018 г. са подобни.
В глобален контекст европейците са непропорционално засегнати от рак. Докато европейците съставляват само една десета от световното население, около 25% от всички годишни случаи на рак се срещат в Европа. Това засяга семейства и приятели и има голямо въздействие върху здравните системи.
Европа има план да победи рака, чрез превенция – ранно откриване, диагностика и лечение и качеството на живот на пациентите.
Болестта оказва голямо влияние и върху нашите деца
Смята се, че близо 16 000 деца са диагностицирани с рак в Европа през 2020 г.
Едно на всеки 300 деца, родени през тази година, е вероятно да развие рак до 19-годишна възраст. Въпреки тези цифри детските ракови заболявания все още са рядкост и сътрудничеството е от решаващо значение за правилното им лечение. Това означава, че обединяването на данни от различни страни и региони в Европа може да доведе до големи подобрения в диагностиката, лечението и грижите до споделянето на добри практики.
Европейският раздел „Данни за заболеваемостта при детството“ на Европейската информационна система за рак обединява тези данни, така че изследователи, политици, пациенти, граждани и заинтересовани страни в държавите членки да могат по-добре да наблюдават тенденциите и резултатите за различни диагностични групи на рак в детска възраст.
Някои части на Европа са по-силно засегнати от други
Статистиката на ECIS показва големи различия в прогнозния брой хора, диагностицирани с различни видове рак в страните и регионите на Европа. Например ракът на гърдата – най-често диагностицираният рак при жените в ЕС, се появява много по-често на някои места.
В зависимост от това къде се намирате в Европа, може да варира от 71 на 100 000 души до 194 на 100 000 души.
Диапазонът на смъртността също варира по-широко – от 20,6 на 100 000 души до 50,9 на 100 000 души. Този диапазон поставя както предизвикателства, така и възможности за страните в Европа. Там, където случаите са малко на брой, е наложително да има достъп до по-широк набор от данни, за да може правилно да правят анализи. По същия начин споделянето на добри практики може да доведе до по-силни резултати при диагностика, лечение и грижи. Тук се намесва Центърът на знанието за рака, като предоставя достъп до тези данни и платформа за всеки, който участва в борбата с рака, да споделя знания и опит.
Основна цел на Европейския план за борба с рака е да се справят със значителните различия между и в рамките на държавите членки и между социално-икономическите групи от населението в достъпа до превенция и грижи. Броят на пациентите с тази диагноза, изглежда, ще се увеличи в бъдеще. Знаем, че ракът засяга непропорционално по-възрастните хора. 60% от очакваните нови диагнози и 73% от очакваните смъртни случаи през 2020 г. са настъпили при лица на възраст 65 или повече години.
Експертите на JRC в момента работят с оценките и прогнозите за рака за възможното демографско бъдеще за Европа, за да проучат как броят на диагнозите и хората, умиращи от рак, може да се развие през следващите десетилетия. Засега те изчисляват, че с остаряването на населението на Европа диагностицираните с рак могат да се увеличат с до 18% през 2040 г. Също така се откриват големи разлики в очакваните увеличения в различните страни – вариращи от 2% до 65,3% увеличение на новите случаи на рак. Първоначалните констатации се проучват и скоро ще бъдат публикувани в Европейската информационна система за рак.
По-здравословният начин на живот може да има огромно влияние. Превенцията е по-добра от лечението. Смята се, че почти 40% от раковите заболявания са предотвратими. Това означава, че те са силно свързани с начина на живот, а не само с наследствените гени.
Например колоректалният рак е един от най-често срещаните видове рак в Европа и водеща причина за смъртни случаи, свързани с болестта. Докато хората с фамилна анамнеза за колоректален рак са изложени на по-висок риск, рисковете могат да бъдат значително намалени за всеки чрез приемане на здравословни навици. Това включва здравословна диета, употреба на много плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Ограничаване на храни с високо съдържание на сол, захар или мазнини и избягване на сладки напитки. Избягване на преработено месо и ограничаване на червеното месо. Поддържане на здравословно тегло; редовни упражнения. Да не се пуши, да се ограничи приеманото количество алкохол.
Ако повече хора изберат здравословния начин на живот, това може да окаже голямо влияние върху броя на хората, развиващи болестта.
Предистория на политиката
Европейската информационна система за рак е част от Центъра за знания за рака – водеща инициатива на Европейския план за борба с рака. С бюджет от 4 милиарда евро, планът се справя с рака чрез интегриран подход, свързан със здравето във всички аспекти и подход с множество заинтересовани страни.
Подкрепяйки усвояването на точни и актуални знания за рака, Центърът за знания също допринася за мисията на „Хоризонт Европа“ за рака, за да постигне до 2030 г. повече от 3 милиона спасени живота.
JRC работи с Европейската мрежа на раковите регистри, Международната агенция за изследване на рака (IARC), EUROCARE и други международни институции и проекти, за да предостави най-новата информация за показателите, които определят количествено бремето от рак в цяла Европа.
Показателите включват годишни оценки за рак, обхващащи четиридесет държави, включително всички държави членки на ЕС. Целта е да подпомогне изследванията и вземането на решения в областта на общественото здравеопазване, както и да бъде източник на информация за европейските граждани.
Какво представляват мисиите на ЕС
Мисиите на ЕС са нов начин за намиране на конкретни решения на някои от най-големите предизвикателства. Те имат амбициозни цели и ще дадат осезаеми резултати до 2030 г. Поставят изследванията и иновациите в нова роля, съчетани с нови форми на управление и сътрудничество, както и чрез ангажиране на гражданите.
Мисиите на ЕС са новост в програмата за изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
С какво се занимава тази мисия на ЕС?
Рак: подобряване живота на повече от 3 милиона души до 2030 г. чрез превенция, лечение и за хората, засегнати от рак, включително техните семейства, да живеят по-дълго и по-добре
Ракът засяга всички, независимо от възрастта, пола или социалния статус и представлява огромна тежест за пациентите, семейс-
твата и обществото, като цяло.
Ако не се предприемат по-нататъшни действия, броят на новодиагностицираните с рак всяка година в Европа ще се увеличи от сегашните 3,5 милиона на повече от 4,3 милиона до 2035 г.
Мисия в тази област ще помогне да се поставят общи цели, целящи да обърнат тези плашещи тенденции в заболяването.
Обединявайки усилията си в цяла Европа, мисията по рака заедно с Европейския план за борба с рака ще осигури по-добро разбиране на болестта,
ще даде възможност за по-ранна диагностика и оптимизиране на лечението и ще подобри качеството на живот на пациентите с рак по време и след лечението.
Възможните източници за финансиране са програмата „Хоризонт Европа“, програмата EU4Health, програмата Digital Europe, Euratom програма и Инструментът за финансиране на междурегионалните инвестиции в иновации.
Уебинар на тема „Как да се борим срещу рака: Европейският план“ организира на 25 февруари 2022 г. Бюрото на Европейския парламент в България. На него ще бъдат обсъдени инициативите и мерките, предвидени в Европейския план за борба с рака, както и основните предизвикателства пред прилагането на този план на национално ниво.
В онлайн срещата ще вземат участие Андрей Слабаков – евродепутат и член на специалната Комисия за борба с рака (BECA), Матиас Шупе – ръководител на работната група за Европейския план за борба с рака в ЕК, д-р Александър Симидчиев – зам.-председател на Комисията по здравеопазване на НС, д-р Светослав Ценов – национален координатор на Българското онкологично научно дружество, доц. д-р Димитър Калев – онколог и лидер на онкологичния проект МОРЕ, и д-р Станимир Хасърджиев – изпълнителен директор на Националната пациентска организация.
Уебинарът ще се излъчва на живо на страницата на Бюрото на ЕП в България във Facebook и в канала в YouTube.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg