България и Китай да засилят сътрудничеството си в областта на образованието и обмена на студенти и специалисти по природни науки, математика, информационни технологии, инженерство и др. За това разговарят министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и зам.-министърът на образованието на Китайската народна република Уан Чънгуен на среща в МОН, съобщават от Министерството. В срещата участва и зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова.
„В последните години най-сериозният обмен на студенти е между България и Китай. Има много широко сътрудничество между български и китайски висши училища, както и сериозно присъствие на китайски учители доброволци, които преподават китайски в българските средни училища“, подчертава проф. Цоков.
И посочва, че има и съвместни проекти между китайски и български учени по програмата „Хоризонт 2020“. Министърът изразява надежда, че сътрудничеството между двете държави ще се задълбочи в следващите години и в областта на науката и научните изследвания. „Имаме сериозна основа, която със съвместни усилия можем да надграждаме“, отбелязва проф. Цоков.
Зам.-министърът на образованието на Китай Уан Чънгуен също изразява желание за засилване на двустранния обмен на студенти, като изтъква, че страната подкрепя студенти, които искат да учат в България. Той призовава да продължи сътрудничеството в езиковото обучение, както и в рамките на концепцията 17+1 за сътрудничество на Китай със страните от Централна и Източна Европа.
Министър Галин Цоков разговаря и с Н.Пр. г-н Йес Нилсен – извънреден и пълномощен посланик на Дания, като се споразумяха двете страни да задълбочат сътрудничеството си в областта на образованието. Обсъдени са възможностите за съвместни инициативи за развитие на двустранните отношения при въвеждането на иновации в училищата.
„Нашият фокус е в българското училище не само да се въведат успешно технологиите, но да се съчетаят с личностното развитие на децата. Тук Дания има огромен опит. Затова за нас е важен обменът при квалификация на учители и между отделни училища“, каза министър Цоков. Той подчерта, че от полза за учителите е да видят различен модел на работа, съвместно преподаване и възможности за различен начин на представяне на знания, като се постави фокус върху изграждането на емоционални и социални умения у децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg