Приложение за смартфон може да увеличи шансовете ни да имаме осъзнати сънища, съобщават от Science News.
Приложението работи чрез използване на специфичен звук, серия от сигнали, които потребителите слушат преди лягане. Идеята е да се упражняваме да свързваме този звук с осъзнаване на мислите и тялото си. След около шест часа сън приложението пуска същия звук с цел да активира самосъзнанието ни и да предизвика осъзнато сънуване.
Сензорните сигнали, използвани от приложението, са се доказали като ефективни в научни изследвания. Обикновено тези експерименти изискват следене на съня от специалисти, за да пуснат звуците в подходящия момент – по време на REM фазата (от англ. Rapid Eye Movement), в която сънуваме най-интензивно и мозъкът ни е най-активен, въпреки че тялото остава неподвижно.
С помощта на това приложение хората могат сами да предизвикат осъзнати сънища.
Тази техника може да позволи на повече хора да изпитат осъзнатото сънуване и да изследват природата на съзнанието си.
Приложението е разработено и тествано от изследователи от Северозападния университет в Еванстън, Илинойс.
В първия експеримент 19 души използват приложението всяка вечер в продължение на една седмица. Преди това споделят, че имат средно по 0,74 осъзнати сънища на седмица. След употребата на приложението броят им се увеличава до 2,11 на седмица.
„Това е сериозно увеличение – казва Карен Конколи, когнитивен невролог от Университета. – Да имате осъзнат сън веднъж седмично, е доста впечатляващо.“
Въпреки тези резултати не е напълно ясно дали звуковите сигнали на приложението са главната причина за успеха. „Може да е просто заради фокусирането или очакванията“, обяснява Конколи.
За да изясни ефекта, екипът провел втори експеримент със 112 участници. Всички те преминали обучение със звукови сигнали и през първата нощ им пуснали тези звуци, докато спят. На втората нощ приложението променило условията: 40 души отново чули звуците от обучението, 35 души чули несвързани звуци, а 37 души не чули никакви звуци.
През първата нощ 17% от участниците съобщили, че са имали осъзнат сън. През втората нощ този процент останал същият само при хората, които чули познатите звуци. В другите две групи само 5% от участниците имали осъзнат сън. Това подсказва, че именно звуковите сигнали от приложението са причина за осъзнатото сънуване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg