![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/20250213_161658-1-1024x683.jpg)
Сградата на новата научна лаборатория на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън беше официално открита, съобщават от Софийския университет.
Лентата на завършената постройка прерязаха ректорът на най-старото ни висше училище проф. Георги Вълчев, ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров, който доскоро ръководеше Висшето военноморско училище. На тържеството присъстваха и
участниците от 33-тата българска антарктическа експедиция
и гости от испанската антарктическа база „Хуан Карлос I“.
В рамките на церемонията бе връчена и икона на Светата Божия майка с Младенеца – дар от Негово Светейшество Патриарх Даниил.
Строежът на новата научна придобивка на о. Ливингстън започна през 2021 г. В нея има
три специализирани научни лаборатории,
които ще спомогнат за разширяване на броя и обхвата на научните изследвания, които се осъществяват в Антарктика. Те ще бъдат обезпечени със специализирана апаратура в три тематични направления – науки за земята, биологични науки и обща лаборатория. Още в следващия полярен сезон тя ще започне да се използва целево за теренни проучвания от изследователите.
Изграждането на лабораториите попада в обхвата на
Пътната карта за научна инфраструктура на България,
която е част от Европейската карта за научна инфраструктура. Българската база и към момента се използва от гостуващи изследователи от различни европейски страни. А с откриването на новата научна лаборатория очакванията са, че и броят и на съвместните международни научни проекти ще се увеличи.
Проф. Христо Пимпирев коментира, че идеята за изграждане на нова научна лаборатория в Антарктида е дошла от необходимостта да се подпомогнат различните изследвания, които се провеждат на Ледения континент, и събираните проби да бъдат изследвани бързо и ефективно на място.
„Още от следващия сезон учените ще имат възможност да провеждат своите изследвания на място и така ще увеличат в пъти ефективността и размера на научните си наблюдения. Разбира се, всичко това се улесни много с придобиването на българския научноизследователски кораб, който още с първото си плаване от Варна до Ливингстън през 2022 г. започна да извозва всички необходими строителни материали и техника, така че този обект да бъде реализиран само за три години“, добави проф. Пимпирев.
Той изрази благодарността си към испанската антарктическа експедиция за дългогодишното сътрудничество и приятелство.
Проф. Георги Вълчев отбеляза, че с откриването на новата лаборатория на Антарктида се потвърждава съвременната тенденция за развитието на науката, предполагаща споделяне на човешки ресурси и научна инфраструктура.
Той отбеляза в приветствието си, че с подобни смели стъпки България става все по-видима в световната научна общност и все по-желан партньор в мащабни научни международни изследователски проекти. По думите му, това е и залог, че много млади хора ще поемат по пътя на науката и на свой ред, ще допринесат за развитието на световното познание и на човечеството.
Флотилен адмирал от запаса Боян Медникаров изрази задоволството си, че представителите на Висшето военноморско училище участваха в изграждането на новата лаборатория.
Той обърна внимание, че в рамките на три кампании научноизследователският ни кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) е пренесъл над 160 тона строителни конструкции и материали от България, които са използвани за новата лаборатория и за модернизиране на съществуващата българска полярна база.
Боян Медникаров припомни, че екипажът на кораба, воден от командирите капитан II ранг Николай Данаилов и капитан II ранг Радко Муевски, непосредствено е участвал на терен в различни строителни дейности. Той припомни още, че корабът е бил и ключов фактор за реализирането на т. нар. екологична операция. Българският бряг на о. Ливингстън бе разчистен от събираните повече от тридесет години отпадъци, които бяха извозени до България и предадени за рециклиране.
Видео ТУК
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg