С традиционния областен литературен конкурс „Духът на българина“ и редица дейности по класове ще посрещне на 29 октомври своя патронен празник ОУ „Отец Паисий“ в Силистра. „Конкурсът за стихотворение, разказ и есе се провежда в три възрастови групи, посветен е на патронния ни празник и на Деня на народните будители – 1 ноември“ споделя пред „Аз-буки“ директорката на школото Галя Илиева. И допълва, че на самия 29 октомври ще се проведе тържество в училищния двор, на което са поканени и ще бъдат наградени победителите от конкурса. След това по класове ще има посещения в Регионалната библиотека, Археологическия и Етнографския музей, а в Градската градина историкът на училището ще изнесе беседа пред ученици. „Разбира се, ще се спазват всички противоепидемични мерки, като повечето дейности ще бъдат на открито“, отбелязва директорката.
Специално за празника се подготвя и брой на училищния вестник с името „Паисиевци“, като в неговото създаване активно участват децата от Ученическия съвет.
ОУ „Отец Паисий“ е наследник на основаното през 1861 г. първо класно училище, създадено в Силистра от учителя Милан Кънчев. И догодина предстои да чества своя 160-годишен юбилей.
До месец ще е готова и програмата, с която през следващата година ще бъде отбелязана годишнината. „Надяваме се условията да позволят започването на дейности още от януари 2021 г., като кулминацията на тържествата ще бъде в навечерието на 1 ноември. Предполагам, че ще се включат бивши възпитаници и поколения учители, преподавали тук“, информира Илиева.
А какво е днес ОУ „Отец Паисий“?
По думите на неговата директорка това е емблематично училище за Силистра, в което са учили поколения силистренци. В него се обучават 318 деца, а в града то е известно, като място, в което наистина се учи. Показват го и резултатите на учениците, поставящи училището в челните позиции от националното външно оценяване.
За тяхното развитие се грижи екип от отдадени на професията педагози. Сред тях са и младата учителка по математика Детелина Димитрова, която от 4 години подготвя децата за различни състезания. А участието в математически турнири и състезания е традиция за училището. „Училището е организатор и домакин за област Силистра на Коледното и Великденското математическо състезание на СМБ. Наши ученици участват ежегодно в „Хитър Петър“, „Математика без граници“, в математическия турнир „Иван Салабашев“. И децата се представят достойно в тях, като печелят грамоти и медали“, разказва директорката Илиева.
Друг от младите педагози е учителят по физика и астрономия и по информационни технологии Никола Тодоров. Той води и групата на „Училищна Телерик академия“ към ОУ „Отец Паисий“, в която ученици от IV до XII клас клас се обучават в безплатни школи по дигитални науки и разработка на игри. И не само това – Никола Тодоров ръководи и заниманията по роботика в училището. „Въвели сме роботиката в допълнителната подготовка и заниманията по интереси. Към нея има изключителен интерес и се включват много деца. Заниманията помагат на децата да се насочват и развиват в областта на STEM науките“,
казва още събеседничката ми.
Директорката отбелязва, че учениците участват в различни състезания и конкурси. И редовно печелят награди от тях – например от националното сътезание „Моята родина“, конкурса „Чиста природа за по-добор бъдеще“, от националния кръг на състезанието Longman competition. Сред последните успехи е отличното представяне на седмокласничката Елвира Симеонова, която се класира за националния кръг на състезанието по речеви и комуникативни умения на английски език, който ще се проведе в началото на ноември в Златоград. Училището е организатор и домакин на областния литературен конкурс „Духът на българина“ и областния рецитаторски конкурс „С България в сърцето“. Силни изяви имат и шахматистите на „Отец Паисий“. Друга емблема на школото е неговият фанфарен оркестър, създаден през 1966 г.
„Надявам се да не срещаме препятствия, ако се наложи да превключим отново на обучение в електронна среда. Но дори да се появят такива, ще ги решим“, убедена е директорката. Наскоро от разстояние се е обучавало и дете, поставено под карантина заради положителен тест за коронавирус. Според Илиева в началото на учебната година е имало много притеснения сред родители и ученици, свързани с пандемията, но с колегите се стараят да внесат спокойствие. „Родителите трябва да са информирани какво се случва в училището. Предприети са всички противоепидемични мерки, учениците от различните класове влизат поотделно през три входа. Закупени са дезинфектанти, мери се температурата на децата.
В училището има медицинско лице“, отбеляза Илиева.
Силистренското училище работи и по няколко проекта и програми. Два от тях са по програма „Еразъм+“. За съжаление, пандемията отлага предвидена мобилност в Испания. Вторият проект трябва да започне през ноември тази година.
„Работим и по редица проекти към МОН, като например „Образование за утрешния ден“. Традиционно се включваме и в националните програми. Училището се гордее с класирането на ученици на националните кръгове на олимпиадите по БЕЛ, история и цивилизации, география и икономика, гражданско образование, „Знам и мога“, националното състезание „Ключът на музиката“, литературни конкурси. Сега участваме и в двата модула на НП „Заедно с грижа за всеки ученик“: модул 1: за портфолио на учениците в начален етап, и модул 2 – за прехода от детските градини към училището, където дейностите са съвместно с детски градини от града“, продължава разказа си Илиева.
В началото на този месец в училището започва и програмата „Детско полицейско управление“ с доброволци – учениците от IIIа клас. В продължение на две години децата ще имат занимания и лекции по безопасност на движението, оказване на първа долекарска помощ, социални умения, защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации и други под ръководството на представители на местното РУ на МВР и на БЧК. На първата си среща доброволците получават жилетки с логото на „Детско полицейско управление“ и поемат ангажимент да не отминават зов за помощ.
„Децата ни имат разностранни интереси, които се стремим да подпомагаме да развиват. И това прави училището ни различно“, казва Илиева.
От 2004 г. в училището се връчват награди на най-добрите завършващи седмокласници. Те са учредени от нотариус Златко Нотев, чиито двама синове също са учили в училището, а на малката им сестра Дария Нотева, която е и председател на училищния ученически съвет, предстои да завърши VII клас през настоящата година. Последната носителка на наградата е Паола Павлова – „Ученик на годината“ и носител на награда „Нотев“ на випуск 2020.
Училището връчва статуетка на Паисий Хилендарски на носителя на приза „Ученик на годината“.
От три години се връчва и награда „За Отечеството“ на името на ген. Иван Колев, учредена от проф. Иван Гаврилов. Наградата се дава за доказан патриотизъм.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg