Всяка година учениците от СУ „Христо Ботев“ в село Вълкосел, Благоевградска област, традиционно постигат високи резултати на държавните зрелостни изпити след XII клас по математика и природни науки. „Много се гордеем с отличниците си. Имаме традиция в постигането на високи резултати“, казва новият директор на училището Красимир Даутев. Той посочва, че средната оценка на децата от матурата по математика е била 5,74, а по биология имат пет отлични оценки, като две от тях са 6,00. През годините училището се е утвърдило в тази област – преподаване на високо ниво с уклон към природните и точните науки. Учениците там получават отлична подготовка, която след това им помага да продължат образованието си във висшите училища в страната и по света. Немалка част от тях решават да станат лекари, като само от миналогодишните випускници двама са приети с отличен успех в Медицинския университет в София.
СУ „Христо Ботев“ със своите 343 ученици е най-голямото училище от трите общини – Гърмен, Хаджидимово и Сатовча. През 1995 г. от основно школото става средно, а през ноември 2013 г. е обявено за средищно. Там учат както децата от Вълкосел, така и от съседното село Боголин. За транспорта на учениците от дома им до училище и обратно има осигурен автобус от МОН. Учениците, които се възползват от него, са 25. Децата са разпределени в общо 18 паралелки, като обучението от I до VII клас е целодневно, а в VIII клас паралелките са две – едната е с профил „Математически“, а другата – „Природни науки“, с разширено изучаване на английски език.
„Биологията е сред любимите предмети на учениците ни“, казва Даутев и отбелязва, че предметът е най-предпочитан при избора на втори ДЗИ след XII клас. Заниманията по интереси са 13, като всички те са по програмата „Подкрепа за успех“.
Преди да спечели конкурса за директор, Даутев е работил като начален учител. Той добре осъзнава колко стабилна трябва да бъде основата на децата, за да могат, като пораснат, да се развиват и да сбъдват мечтите си. „Няма база за сравнение между децата, които са ходили на детска градина, и тези, които не са. Едните идват в училище подготвени и съответно се справят по-добре с усвояването на учебния материал от другите“, посочва той.
На новия пост Даутев си е поставил за цел да надгради успехите на ученици и учители. „Искам да продължим изграждането на училищната общност, в която ученици, учители и родители работят заедно. Ще продължим да повишаваме квалификацията на педагогическия екип и ще обогатим материално-техническата база“, обяснява той. Сега в училището има два компютърни кабинета, но се надява в бъдеще да има компютър във всяка стая.
Зад гърба на Даутев стоят 43 учители. Те добре се познават и с годините са успели да постигнат пълен синхрон – помагат си в работата и заедно вървят напред.
С обучението от разстояние ученици и учители са се справили много добре. От всички близо 350 ученици само двама не са разполагали с устройство у дома. За щастие, решение на този проблем бързо е намерено. На малчуганите са предоставени таблети чрез Регионалното управление на образованието в Благоевград. Всички се надяват, че няма да им се наложи да преминат отново към дистанционна форма на обучение, тъй като предимствата на присъствената форма са неоспорими. Но също така знаят, че ако епидемията с коронавируса продължи, броят на заразените расте и се стигне до затварянето на училища в страната, пак ще се справят.
И ще го направят заедно – учители, ученици и родители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg