Много котки могат да изпаднат в състояние на истинска лудост дори от най-лекия мирис на котешка билка и да започнат да я ближат, да се търкалят в нея или да я разкъсат. Всъщност тези действия засилват естествените защитни сили на котешката трева срещу насекоми, установява нов химичен анализ. В сравнение с непокътнати листа смачканите отделят по-летливи съединения, наречени иридоиди, които действат като репелент срещу насекоми, съобщават изследователи в публикация в iScience. По-високите емисии на съединенията, изглежда, насърчават котките да продължат да се търкалят в останките от растението и така ефективно се покриват с естествен спрей за насекоми.
Биолози от Университета „Ивате“ в Мориока, Япония, начело с Масао Миядзаки, анализират химията както на котешката билка (Nepeta cataria), така и на друго азиатско растение – Actinidia polygama, което има подобен ефект. Докато котките си играят с тези растения, повредените листа отделят около 10 пъти повече иридоиди, отколкото непокътнатите листа. Изследователите установяват, че когато се смачка котешката билка, тя отделя над 20 пъти повече от репелента си срещу насекоми, най-вече вид иридоид, наречен непеталактон.
Лабораторно и от двете растения учените правят иридоидни коктейли, имитиращи тези на повредените от котките билки, и установяват, че те прогонват повече комари, отколкото химическите разтвори от непокътнатите листа. Екипът прави опит и с котки, като им подава две чинии – едната със здрави треви, а другата с повредени листа. Животните безпогрешно се насочват към чинията с билките с увредени листа, за да се търкалят в тях.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg