Знаете ли, че Европа няма на своя територия общоевропейска обсерватория за космически изследвания и наблюдения.
Всички европейски изследвания в тази сфера се правят в Южната европейска обсерватория, която се намира в… Чили. Южноамериканската държава е предпочетена заради високите планини и чистото небе. В Европа небето е замърсено и снимките, които се правят с телескопите, невинаги са ясни. Другото място в света, в което има толкова чисто небе, все пак е в Европа, и то в България. Това е родопският връх Рожен. „Ако се инвестира в техническо оборудване, Рожен може да се превърне в общоевропейска обсерватория“, казва Златина Карова – и.д. директор на дирекция „Наука“ в МОН.
Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория „Рожен“ – БАН, е един от обектите на Националната пътна карта. В консорциума влизат още Астрономическата обсерватория – Белоградчик, катедра „Астрономия“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Астрономическият център на Шуменския университет „Константин Преславски“. Консорциумът е част от европейската мрежа „Астронет“ (ASTRONET) и наблюдател в „Оптикон“ (OPTICON).
С телескопите на НАО – Рожен, се получава уникален материал, който служи за изследвания на широк кръг дейности от съвременната астрофизика. Резултатите от тези изследвания са публикувани в редица престижни международни издания.
Четете повече в бр. 30, 27 юли – 2 август 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.