Донка ТЪНКОШИЕВА
Топла връзка между точната наука химия и изкуството демонстрират в Бургас представители на два университета – Националната художествена академия и Университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието е под егидата на проф. Севдалина Турманова – зам.-ректор на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Целта е да се поставят важни теми, засягащи опазването на околната среда и връзката човек – природа.
Под мотото „Не замърсявай, претворявай“ млади таланти от Националната художествена академия – филиал Бургас, показват как непотребни вещи могат да бъдат превърнати в произведение на изкуството. А докторантите Антония Илиева и Емилия Иванова от Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ представят презентации на тема „Полимерите като заплаха за водните екосистеми“ и „Рециклиране на полимери“, чрез които добавят научна стойност на събитието.
„Всеки от нас трябва да промени отношението си не само към пластмасите, но да разбере и защо трябва да разделяме и рециклираме материалите и да им даваме втори живот. По този начин ще спестим свежа енергия, свеж ресурс. Това води до намаляване на емисиите, до по-екологичен начин на живот и до климатична неутралност, към която всички се стремим“, коментира проф. Турманова. Тя споделя и тревожния факт от изследване, правено със студенти в определени екосистеми от региона, че температурата последните две години се е покачила с около градус. Това показва, че глобалното затопляне се случва и всички сме потърпевши. „Начинът да се борим с това, е да променяме навиците си, поведението си. Да сме информирани“, допълва тя.
Интересният паралел между творчеството и опазването на околната среда дава повод за поставянето на въпроси за чистотата на въздуха, за пластмасата, която е в океаните и моретата, за рециклирането и кръговата икономика. Притеснителен е фактът, че пластмасовите частици достигат до морските обитатели, те ги поглъщат, а след това ние ги приемаме чрез храната, припомнят докторантите от Университета.
„Обща е отговорността в поддържането на по-благоприятна среда на Земята, а между здравето и опазването на околната среда има знак за равенство. Друг проблем е все още липсващата култура по отношение на разделното събиране на отпадъци“, заяви зам.-ректорът.
Младите таланти от НХА – Бургас, водени от доц. Димо Колибаров, изработиха две пана и интересни риби от пластмаса и непотребни вещи. Тези проекти ще бъдат предоставени на „Зонта клуб“ в Бургас и продадени на търг. А средствата ще отидат за подкрепа на стипендиантска програма за млади таланти и ученици от областта.
„Трябва да имаме уважение към другите и към света, който обитаваме. Студентите са щастливи, че се провокират от материали, които са до болка познати и ни заобикалят, и от това, че успяват да предадат съвсем различен поглед“, обобщава доц. Колибаров.
В продължение на темата за опазването на околната среда проф. Турманова инициира и изрисуването на стена в града, която да показва нагледно колко е важно да бъде чисто нашето море. Присъстващите на срещата между изкуството и химията в името на природата избраха един от двата проекта, които бяха предварително изработени с цел да бъдат пренесени върху стена. Те се спряха на птица, попаднала в плен на пластмасата. Оригиналното пано на екотематика ще краси Рибарско селище „Ченгене скеле“.
Реализацията е в ръцете на бургаското творческо дуо SuperGteam в лицето на Николай Димитров и Даниел Дубаров. Двамата художници също припознават темата за опазването на околната среда като своя. Младите творци вече имат изрисувана една стена в защита на къдроглавия пеликан в Бургас и множество други проекти из цялата страна, а и в чужбина.
„Чистотата на водните басейни е важна тема за съвремието ни. Данните показват, че има замърсяване от пластмаса в Световния океан. Респективно това се отразява и на нашето Черноморие, като част от целостта“, посочва проф. Турманова.