Три камари подкрепят Гимназията по строителство и архитектура в Пазарджик. Доброто партньорство дава начало и на силни връзки с местния бизнес.
„Първите стъпки бяха плахи, но постепенно съвместната работа започна да дава положителни резултати.“ Това споделя Петя Иванова – директор на Професионалната гимназия по строителство и архитектура в Пазарджик. Тя прави първата крачка към партньорство с областното представителство на Камарата на строителите през 2000 г. и училището става неин асоцииран член.
„Първата помощ, която получихме, бяха материали за учебната и производствената практика. Фирмите ни предоставяха това, което им остава след завършването на работа по обектите. След това бизнесът сам поиска да взема ученици на стаж“, разказва Иванова. Началото е трудно и се получават оплаквания, че вместо стажанти децата са общи работници. Постепенно обаче това се променя. Училището установява контакти с местните представителства на Камарата на архитектите и на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Фирми от тях също започват да приемат деца на практика, а след това да им предлагат и работа. „По време на строителния бум от 2003 до 2007 г. фирмите имаха много работа и всички наши възпитаници намираха реализация по специалността. В началото бях притеснена, защото не знаех доколко сключеният договор с бизнеса защитава реално правата на децата. Но нямахме проблеми – фирмите не превишаваха 6-часов работен ден за практикантите, осигуряваха им и транспорт. Това се запазва и сега, но капацитетът на фирмите за приемане на стажанти е по-малък“, разказва Иванова. Тя допълва, че е неприятно изненадана от Наредбата за провеждане на дуално обучение, в която е регламентиран минимален брой ученици, които фирмата партньор да приеме. Този регламент е почти невъзможен за изпълнение в малка област като Пазарджик, където фирмите са малки и средни. „Заедно с Камарата на строителите ще поставим въпроса да има възможност за обучение и на по-малко деца, дори по един ученик във фирма“, казва Иванова.
Представители на трите камари присъстват и на провеждането на държавните изпити по професия. Това е начин да изберат деца, на които да предложат работа. А учениците полагат повече старание, когато знаят, че ще ги изпитват не само преподаватели, но и хора от бизнеса.
Четете повече в бр. 43, 27 октомври – 2 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.