Децата са сред най-емоционалните посетители, пред които губернаторът Павлин Димитров изнася беседи
Приключенията са в главата на всяко дете.
А когато се научават нови неща в необичайна среда – това не е урок, а приключение, в което помага Павлин Димитров от Бургас.
Той е единственият губернатор на остров в България. В миналото тази титла е била присъдена на великия поет Христо Фотев. Сега Павлин Димитров се гордее с професията си на управител на уникалния остров Света Анастасия край Бургас. От остров Болшевик, където през 1940 – 1941 г.
действа лагер за политически затворници, той се превърна в една от най-големите атракции. Място за сватби, кръщенета и красиви морски преживявания. А сред най-емоционалните му посетители са децата, които дълго след това разказват за плаването с корабчето, за кучето Анастасия, костенурките, пиратското съкровище и делфините в морето.
Островът е и място за изнесени уроци. Самото пътуване с кораб, островният музей, билките, фарът – всичко това дава възможност за поднасяне на нови знания.
„Всяка ученическа група посрещаме с урок по география, история и биология. Разказваме за образуването и строежа на скалите, местоположението на острова, животинските видове, живеещи в морето. Акцент е и богатата история от древността до днес. Като място на поети, преподаваме и малко български език и литература“, разказва Павлин Димитров. В повечето случаи уроците са в ръцете на домакините – негова милост и другите, които се грижат за острова. Себе си с усмивка определя като половин учител, защото му се налага да прави беседи както с деца от предучилищни групи, така и с VIII клас, че и до края на средното образование. Първите посещават Света Анастасия основно заради морската разходка и заниманията на открито, а пред останалите се изнасят по-сериозни беседи по история и география, запознават се с билките, посадени около лекарницата.
„Много летни занимални провеждат при нас занятия по рисуване и спорт – по-скоро игри на открито, като дърпане на въже, федербал, пускане на хвърчила“, обяснява Димитров. Посещават ги основно ученици от близките области – Стара Загора, Варна, Добрич. Няколко години поред им гостуват и възпитаници на Дипломатическото училище в столицата, където учат деца от цял свят.
Специална лятна програма на острова за деца се организира през 2015, 2016, 2017 и 2018 г., и то с пиратски приключения – незабравимо преживяване със забавни игри, песни, танци и много настроение. Те са поверени в ръцете на актьорите от „Държавен куклен театър“ – Бургас. „За съжаление, прекъснахме преди две години по независещи от нас причини. Но от тази има лятна работилница по приложни изкуства, която привлече най-малките.“
Друга гордост на управителя е, че от този сезон учениците от Гимназията по морско дело – Бургас, карат практиката си на общинския кораб „Анастасия“. За 2021 г. се планира да заработи Детски творчески център и училище на открито от май до октомври. В проект е и училище за млади капитани, съвместно с Гимназията по морско корабоплаване и риболов в Бургас.
„Винаги, когато има деца на острова, е празник. Те кръстосват от вкаменения кораб до дракона, през портата на слънцето до кладенеца на желанията. А в търсене на костенурките откриват билките. В еуфория излизат от музея, видели пиратското съкровище с пазещите го скелети под звуците на тракащи вериги от карцера“, рисува Димитров какво е да има един клас ученици на острова, който управлява.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg