Дона Иванова вече 13 години се грижи за книжовното богатство на Хуманитарната гимназия в Пловдив и я превръща в творческа лаборатория
Тайната на нашето спасение се нарича памет. И всички трябва да сме ,,събудени“, отговорни и отворени към това дело, за да може, познавайки миналото, да пребъдем в бъдещето, горди с нашата идентичност, и да разказваме на света какво сме били ние“, казва Дона Иванова. Библиотекарят, който вече 13 години се грижи за съкровищницата на Хуманитарната гимназия
„Св. св. Кирил и Методий“ в Града на тепетата. Училището – наследник на някогашната Пловдивска мъжка гимназия, което и до днес пази в архивите си „Основи на българската граматика“ от Йоаким Груев, издадена през 1858 г.,
и първия том на речника на Найден Геров с автограф от него.
Иновативните идеи, многобройните събития и реализирани инициативи донасят на Дона Иванова диплом и статуетка за училищен библиотекар номер едно на Пловдивска област за 2019 година от методическия отдел на Народната библиотека „Иван Вазов“. През миналата тя влиза в списъка на номинираните за годишните награди на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Началото
Началото е поставено от по-будни младежи от пловдивското класно епархийско училище със създаването на Ученическо дружество „Напредък“ през 1871 г.
С приходи от членски внос, представления и подписка между родолюбиви граждани се събират средства за 350 книги, основно на български език, но пет години по-късно се добавя литература на руски и френски от различни области на знанието. През Априлското въстание книгите се разграбват и унищожават. Малка част са съхранени по време на Руско-турската война в частна къща.
Паралелно с ученическата се открива и учителска библиотека през 1881/1882 учебна година. Със 100 турски лири, отпуснати от Дирекцията на Народното просвещение, се закупуват най-необходимите научни и класически произведения. Библиотекар е Антон Безеншек – бащата на българската стенография. Като пръв читател, в един наръчник за заемане на книги от 1882/1883 г. се среща името на Петко Каравелов, който по това време е учител в гимназията. Библиотечният фонд съдържа статистики, годишници на различни училища, учебници, методики. Голяма част от книгите са на чужди езици.
След Освобождението Дружеството и библиотеката се възобновяват, въвежда се инвентарна книга и се съставят каталози. До 1904 г. библиотечният фонд нараства на 3321 тома. Библиотекарската длъжност се разпределя между 8 учители, открита е и читалня.
Музейна библиотека
През 1964 г. от фонда на ученическата библиотека се отделят 5674 книги и се записват в нова инвентарна книга, което поставя началото на днешната училищна библиотека. Друга част от книгите отиват в НБ „Иван Вазов“ за попълване на липсващи депозити. Останалата част – около 8300 тома, се съхраняват и до днес като музейна библиотека.
Броят на книгите в учителската библиотека нараства до 4500 тома. В настоящия момент те са прибавени към Музейната библиотека.
Видни общественици – ученици на гимназията
Целта на двете библиотеки – ученическата и учителската, е да разширяват познанията на учители и ученици, да събуждат у тях любов към знанието, да усъвършенстват личността им. Доказателство за това са завършилите гимназията видни общественици, поети, учени, борци за националното ни освобождение – Левски, Каравелов, Каблешков, Вазов, Яворов, Стоян Заимов, Пенчо Славейков, Димчо Дебелянов, Асен Златаров.
По-ценни и интересни книги, които притежава музейната библиотека, са „Българска история за народни училища“ от Драган Манчов (1874 г.), „Водител за взаимните училища“ от Сава Доброплодни (1852 г.), „Книговище за прочитане от д-р Ивана Богорова“ от 1874 г. През тази година библиотеката отбелязва 150 лета от основаването си.
Днес
Енергична и винаги с иновативни идеи, библиотекарят Дона Иванова мотивира и увлича след себе си и ученици, и учители, участвайки активно в цялостния живот на гимназията. Библиотеката винаги е пълна с гимназисти, които провеждат разговори, дискусии, изготвят ученически проекти.
Тя ръководи библиотеката вече 13 години – време, за което я превръща в истинска творческа лаборатория. През 2015 г. е създаден Ученически библиотечен съвет, като ядрото са членовете на читателски клуб „Обичам да чета и пътешествам“, начело с Дона Иванова. Тя е инициатор, организатор и участник в националния туристически поход „По стъпките на Ботевата чета – Козлодуй – Околчица“. Единствената група от Пловдив определя това преживяване като „една от най-вдъхновяващите, възпитателни, сплотяващи и вълнуващи туристически и патриотични инициативи“.
Неслучайно в библиотеката е обособен информационен кът, който отразява моменти от живота на училището, а витрините със снимки и архивни материали припомнят за важни и значими дати и събития.
„Провеждаме Дни на отворените врати и изложби, по време на които ученици и колеги могат да се запознаят с ценните и редки издания, съхранявани в Музейната библиотека. Периодично правя електронни анкети с децата и колегите за необходимостта от нова учебна или съвременна художествена литература за попълване на фонда. Изключително трудоемка е работата по електронния каталог, но напредваме“, пояснява Дона Иванова.
Тя е инициатор на събития, свързани с гостуването на популярни личности, а през септември 2019 година е осъществен проектът „Историческият подвиг на Хуманитарната гимназия – минало и настояще“, който е част от Нощта на музеите и галериите в Пловдив. Гимназията се включва и в Нощта на театрите. Библиотекарят ежегодно провежда обучения по информационна грамотност за всеки клас по предварително планирани теми.
В ситуация на COVID-19 дейността на библиотеката се пренася в дигиталното пространство. Чрез инструментите на G Suitte се провеждат Ден на таланта и празникът на училището, осъществяват се редица творчески срещи. Дона Иванова се присъединява към екипа, който координира и провежда в дните с облекчен режим на учене културни и развлекателни инициативи. В създадените четири виртуални класни стаи (за VIII, IX, X и XI клас) се представят материали от сферата на изкуството и историята, презентират се любопитни сайтове, отбелязват се годишнини, провеждат се концерти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg