Новата учебна година за ОУ „Христо Ботев“ – с. Левка, община Свиленград, ще бъде посветена на предстоящия 150-годишен юбилей на школото. Педагогическият колектив и учениците отсега подготвят голям празничен концерт, който ще бъде на 2 юни догодина, и богата програма, изпълнена с разнообразни инициативи.
Основно училище ,,Христо Ботев“ – с. Левка, е първото средищно и защитено училище в община Свиленград. Учебното заведение е с вековни традиции. Разполага с богата осъвременена материална база, която обновява със собствени средства и труд.
В училището се обучават 130 деца и ученици от втора възрастова група до VII клас. Всички ученици от I – VII клас са включени в целодневна организация на учебния ден и са разпределени в четири групи – две в начален етап и две в прогимназиален етап. Повече от 10 години в училището има една полудневна подготвителна група. По-късно групата се преобразува в целодневна. Когато в общината приемат решение 4-годишните деца задължително да бъдат обхванати от учебната 2021/2022 г., в училището е разкрита втора целодневна група за деца на 4 и 5 години.
„Обхващането на 4-годишните определено има ефект, защото те се обучават на много нови неща в групите и обогатяват познанията си за говорене и разбиране на българския книжовен език – казва Петя Благоева, директор на училището. – Учат се на навици, които би трябвало да бъдат усвоени още в семейната среда. Нашите деца са изключително от уязвими групи, за тях българският език не е майчин. 90% от тях пътуват от 10 други населени места. Ние сме единственото училище в община Свиленград, което остана на село, всички останали бяха закрити. Изключително трудно се работи с такива деца, макар че проблемите идват по-скоро от родителите. Екипът ни осигурява всичко необходимо за образователния процес. Връзката с родителите и съдействието от тяхна страна остават приоритет за колегията, защото повечето семейства са в тежко социално положение – неработещи, неинтегрирани, живеещи в своя затворена общност, за която образованието не е от първостепенна важност все още. Мотивирани сме да разчупим тези виждания, защото доброто бъдеще на нашите деца и ученици зависи от редовното посещение в училище. Борим се да направим училището своеобразен втори дом за тях. Това е нашата мисия!“
Иначе децата са изключително дисциплинирани, подчертава директорката. В училището няма проблеми от гледна точка на агресия и насилие. Проблемите са с обхвата – всяка година има отпаднали ученици. Няколко фамилии упорито отказват децата им да ходят на училище. По Механизма за обхват педагозите обхождат подлежащите на задължително обучение деца и ученици всеки месец. От няколко години в училището е назначен и образователен медиатор. Въпреки това част от родителите не пускат децата си на училище, за да се грижат за по-малките си братя и сестри или да вършат друга работа вкъщи. Редовно се организират срещи с родителите по населени места, но педагозите не получават достатъчно съдействие от тяхна страна.
„Правим всичко възможно децата да се чувстват в свои води в училище – казва директорката. – Осигуряваме им и извънкласни занимания по интереси по национално финансиране. Обикновено се сформира група с насоченост към математиката и група по приложни изкуства. Имаме група по народни танци, която въведохме преди няколко по проект на ОП НОИР, а тази година по Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ ще продължим народните танци, като сме наели вече професионален хореограф. Така потребностите на учениците са задоволени. Предстои ни и изграждането на STEM център с два кабинета – един по природни науки и един по математика и информатика.“
Резултатите от НВО в IV и в VII клас са добри. А за постигането на по-високи преподавателите по български език и литература и математика работят целогодишно, уточнява директорката. Причината за трудностите е, че учениците не владеят добре български език. Затова по проект „Успех за теб“, който е планиран да стартира през 2023/2024 учебна година, ще се сформират групи за преодоляване на образователните дефицити.
100% от завършващите седмокласници продължават образованието си. Ангажимент на учителите е да им помогнат с процедурата по кандидатстване и записване в VIII клас. Голяма част от тях предпочитат да продължат своята реализация в професионални училища. Повечето завършват успешно средно образование. Малко са, но има възпитаници на училището, завършващи и висше образование.
„Колегите от гимназиален етап в Свиленград споделят, че нашите деца се отличават и са много добре възпитани. Това е заслуга на училището ни и на педагозите в него – подчертава Петя Благоева. – Децата са кротки, винаги проявяват уважение към по-възрастните. От години съм директор, най-трудно ни е, че нямаме подкрепата на родителите, не можем да разчитаме на тяхното съдействие. Разбирам, че и на тях не им е лесно – занимават се със земеделие и селско стопанство, трудът им е тежък. Затова ние, като екип, ще продължаваме да се стремим да ги приобщим, в името на благото на децата.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg